Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Arcybiskup o pożarze w Jaśkowicach

„W duchu eklezjalnej solidarności chcemy im pomóc nie tylko duchowo, ale i materialnie”.

O pomoc dla parafian z Orzesza-Jaśkowic, gdzie w nocy z 14 na 15 stycznia palił się kościół, zaapelował w specjalnym komunikacie arcybiskup Wiktor Skworc. Komunikat zostanie odczytany w niedzielę 20 stycznia we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej. Tego samego dnia przed kościołami odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz odbudowy świątyni.

„Późnym wieczorem zauważono dym wydobywający się spod dachu kościoła. Wkrótce ogień ogarnął cały dach świątyni. Na miejsce zdarzenia przybyło prawie 30 zastępów straży pożarnej. Pomimo ich ofiarnej akcji dach kościoła wraz z więźbą spłonął całkowicie, a wnętrze uległo zniszczeniu. Strop wymaga rozbiórki. Woda zniszczyła też piszczałkowe organy – napisał arcybiskup. – W obliczu tego nieszczęścia wiernym z Jaśkowic składamy serdeczne wyrazy współczucia, tym bardziej że ostatnio upiększyli wystrój kościoła, wymienili w nim także instalację elektryczną”. Poprosił diecezjan o modlitwę w intencji parafian z Jaśkowic i dodał: „W duchu eklezjalnej solidarności chcemy im pomóc nie tylko duchowo, ale i materialnie”.

Wraz z komunikatem arcybiskupa do parafii rozesłane zostało też zarządzenie biskupa Józefa Kupnego z przypomnieniem o konieczności dokonywania systematycznych przeglądów instalacji elektrycznych, grzewczych oraz przewodów kominowych w kościołach i we wszystkich obiektach parafialnych.

Czytaj też teksty: Mieszkańcy Jaśkowic, stajemy przy was! i Zostały zgliszcza.

Datki na odbudowę można wpłacać także bezpośrednio na konto parafii w Orzeszu-Jaśkowicach:

Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela, ul. Wolności 20, 43-100 Orzesze,

ING Bank Śląski nr 89 1050 1399 1000 0090 3013 6270.


Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki ASI

Ks. Łukasz Gaweł, rzecznik archidiecezji katowickiej ASI

Ks. Ambroży Siemianowski, proboszcz parafii w Jaśkowicach ASI

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama