GN 28/2018 Archiwum

Michał Smolorz nie żyje

Śląski publicysta zmarł dziś rano w swoim domu.

Michał Smolorz  był w ostatnich latach felietonistą "Gazety Wyborczej" i "Dziennika Zachodniego", znanym z ostrego pióra. Jasno wypowiadał swoje poglądy na temat Śląska i Ślązaków. W ubiegłym roku obronił rozprawę doktorską "Górny Śląsk wymyślony".

Był absolwentem Politechniki Śląskiej. W 1978 roku rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej. Był twórcą pierwszego w Polsce programu regionalnego TVP, w trakcie swojej pracy stworzył ich ponad 200. Jeden z nich – "Patefon ujka Ericha" – produkowany wspólnie z Wojciechem Sarnowiczem przez wiele lat miał stałą rzeszę widzów. Michał Smolorz wspólnie z W. Sarnowiczem stworzył również film dokumentalny o arcybiskupie seniorze Damianie Zimoniu "Na mnie to spadło". W 1987 r. wydał książkę "Cysorz, wspomnienia kamerdynera" opisującą rządy Zdzisława Grudnia, I sekretarza KW PZPR w Katowicach. Posłużył się pseudonimem Stefan Szulecki.

Dziennikarz dał się poznać jako zaangażowany parafianin, co niedzielę obecny na Mszy św. Był członkiem Rady Parafialnej obecnej kadencji w Katowicach-Podlesiu. Podczas wyborów zajął czwarte miejsce.

Zmarł dziś o 6.30 na zawał, mimo reanimacji. Miał 57 lat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • hub381
  10.01.2013 18:58

  Śląsk utracił wielkiego człowieka,nieodżałowanej pamięci dr.Michała
  Smolorza,redaktora D.Z. i G.W.Będzie Go nam
  brakowało !
  Serdecznie współczucie Rodzinie i ..........

  R.i Pace !

  doceń 0
 • Darius
  11.01.2013 14:20
  Michał Smolorz łatwo zostałby wybrany prezydentem Katowic, gdyby Śląsk nie był tak bardzo (co mi łamie serce) spolonizowany...
 • Scott
  12.01.2013 19:31
  @Dariuszu- to naprawdę nie czas, ani miejsce na robienie agitacji antypolskiej i podziałów.
  doceń 32

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama