Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Zostań królem!

W Katowicach po raz drugi, a w Tychach po raz pierwszy. Dziś ulicami tych miast przejdą wielobarwne orszaki. Każdy może się dołączyć!

Celem imprezy jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie Święta Trzech Króli, podczas radosnego przemarszu ulicami miasta. Nie zabraknie śpiewania kolęd. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Trzej Królowie na czele orszaków reprezentujących trzy kontynenty: Europę – kolor czerwony; Azję – kolor zielony; Afrykę – kolor niebieski, zmierzają w barwnym pochodzie ulicami miasta do Nowonarodzonego Dzieciątka, by złożyć mu pokłon. W ubiegłym roku orszak w Katowicach zgromadził kilka tysięcy osób.

Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany przez Orszak Trzech Króli Fundację (OTKF) z Warszawy, która jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i pomaga innym miastom w zorganizowaniu lokalnego orszaku. Początek o 13.30 przed katedrą Chrystusa Króla.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz oraz prezydent Katowic Piotr Uszok. Organizatorami Orszaku są Grupa eM Media oraz Śląskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe. W przygotowania do orszaku włączyły się wspólnoty parafialne oraz szkoły katolickie z terenu Katowic i okolic.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie ulicami Tychów.  Początek ok. 12.45 przed kościołem pw. św. Marii Magdaleny. Tyski orszak przejdzie następującą trasą: kościół św. Marii Magdaleny – ul. Damrota – Sienkiewicza – Bibilioteczna – plac Baczyńskiego – o. Bocheńskiego – Hlonda – Rynek. Zakończy go koncert Henryka Jana Botora na magdaleńskich organach i znakomitego tyskiego chóru God’s Property.

Natomiast o 17.00 po raz trzeci impreza o tej samej nazwie rozpocznie się w Chorzowie. Na początku orszak przemaszeruje sprzed kościoła pw. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym do ogrodu Starochorzowskiego Domu Kultury. Tam będzie miało miejsce wspólne kolędowanie przy „żywej” szopce i w sali widowiskowej.

Wypowiedź ks. Romana Chromego – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii:

Wypowiedź Piotra Czakańskiego – prezesa Grupy eM Media:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama