Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Rok Hlonda w Katowicach

W roku 2013 mija 65. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, który był pierwszym biskupem diecezji katowickiej.

7 listopada 1922 r. papież Pius XI ustanowił administrację apostolską dla Śląska polskiego. Na jej czele postawił salezjanina ks. Augusta Hlonda. 3 stycznia 1926 roku odbyła się w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach konsekracja pierwszego biskupa śląskiego ks. Augusta Hlonda. Dzięki temu świątynia stała się pierwszą katedrą na Górnym Śląsku.

Dla uczczenia tego wydarzenia 5 stycznia o godz. 18.30 w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Zapraszając diecezjan do udziału w uroczystości, metropolita katowicki przypomniał: – W liście pasterskim pt. „O życie katolickie na Śląsku” sł. Boży August Hlond napisał, że odrodzenie duchowe człowieka rodzi się w głębinach ludzkiej duszy z mocy Chrystusowego tchnienia. „Odrodzenie – podkreślał – musi gruntownie odbudować obyczaj, sumienność, uczciwość, wstrzemięźliwość, a przede wszystkim miłość. Jedno ze swych najwznioślejszych zadań ma odrodzenie do spełnienia w rodzinie. W to grono ludzi, którzy tytułem krwi należą do siebie, ma wnieść pierwiastek nadprzyrodzony, aby się z mieszkania rodzinnego stała rodzinna świątynia, a z ogniska domowego domowy ołtarz, a z ojca rodziny kapłan, a z matki anioł, a z dziatwy zaś świeże, a silne pędy na drzewie Kościoła i narodu”.

W 2013 roku przypada 65. rocznica śmierci ks. Augusta Hlonda. Dlatego Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego ogłosił rok 2013 Rokiem ks. kard. Augusta Hlonda na podstawie ustawy, którą radni przyjęli jednogłośnie 15 października 2012 r.

Posłuchaj wypowiedzi abp. Wiktora Skworca:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama