Siemianowicki Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa został włączony do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Park Tradycji jest częścią Siemianowickiego Centrum Kultury. Miasto stworzyło go, korzystając z pozostałości po szybie „Krystyn” zlikwidowanej kopalni „Michał”. Obiekt powstał w budynku dawnej maszynowni. Wcześniej była tam kopalnia „Maks”. Park został otwarty we wrześniu 2012 r., a 3-letnie prace przy doprowadzeniu budynku i terenu do użytku kosztowały 16 mln zł. W dniu otwarcia zwiedziło go ok. 10 tys. osób. Parę lat temu ten teren był mocno zdegradowany i stanowił zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.
W dawnym budynku maszynowni znajduje się stanowiąca nie lada atrakcję maszyna parowa z 1905 roku, przeniesiona tu z innego siemianowickiego szybu. Obok niej widać ołtarz z węgla z obrazem św. Barbary. W zwiedzaniu obiektu pomagają: kiosk dotykowy, hologram z mówiącym górnikiem, projektory, ekrany ze zdjęciami itd. Jest też imitacja pieca hutniczego, a także – „pod ziemią” – chodnika kopalnianego. Perełką jest jedna z największych w Europie kolekcja karbidek, czyli lampek górniczych. W maszynowni jest ich ok. 40 sztuk, m.in. z Anglii, Niemiec, Luksemburga. Najstarsza pochodzi z końca XIX wieku. Park Tradycji ma też salę widowiskową na górnej kondygnacji.
Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa powstał w Siemianowicach z myślą o młodych pokoleniach. Wpisanie go do Szlaku Zabytków Techniki, łączącego najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie śląskim, pomoże spełniać tę misję. Obecnie Szlak Zabytków Techniki Województwa Ślaskiego tworzy 36 obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Są to muzea i skanseny, obiekty użyteczności publicznej, zamieszkane kolonie robotnicze, a nawet działające jeszcze zakłady pracy. W 2010 r. po raz pierwszy obchodzono Święto Szlaku Zabytków Techniki – czyli "Industriadę", która wpisała się już w jego tradycję i jest organizowana corocznie w wyznaczoną sobotę czerwca. Święto, przedstawiając przemysłowe dziedzictwo regionu śląskiego, przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników.