Nowy numer 3/2021 Archiwum

Górnikom niech Bóg da łaskę

Arcybiskup Wiktor Skworc do górników z okazji Barbórki.

Bracia Górnicy!

Szczęść Boże! Tym tradycyjnym, górniczym zawołaniem serdecznie Was pozdrawiam i zapraszam do wspólnego świętowania. Razem uczcijmy Waszą patronkę Barbarę! Ta święta, żyjąca na przełomie III i IV wieku – kiedy wyznawcy Jezusa Chrystusa płacili za wiarę daninę krwi – przywołuje jakże aktualne i potrzebne w górnictwie cechy: odporność na pokusy, niezłomność i determinację, solidarność i ufność w zwycięstwo słusznej sprawy. Powyższe cnoty odnoszą się zarówno do Waszego trudnego zawodu, jak i do cech osobowych, które winny charakteryzować każdego górnika.

Dzień Waszego święta jest okazją, by spojrzeć w przeszłość, na miniony rok. Szereg wydarzeń zewnętrznych i wewnętrznych – oraz wiele uwarunkowań i decyzji – w znaczącym stopniu zmieniło sytuację górnictwa w Polsce. Za to, co było dobre i pomyślne, dziękujemy! Wszystkie zaś trudne sprawy powierzamy Bożej Opatrzności, wzywając przemożnej opieki świętej Barbary.

Bracia Górnicy!

Patrzcie w przyszłość z nadzieją, że nawet najtrudniejsze problemy zostaną pozytywnie rozwiązane. Bogu niech będą dzięki za zachowane miejsca pracy i za powstawanie nowych. Apeluję i modlę się o to, aby wszelkie konflikty – a nieraz trudno ich uniknąć – były rozwiązywane w duchu dialogu, w ramach demokratycznych procedur wprowadzonych w naszym kraju, a także dzięki zaangażowaniu samych górników, którym zawsze leży na sercu Polska sprawiedliwa i solidarna.

Niech święta Barbara będzie Wam oparciem i moralnym drogowskazem. Podążanie śladami jej twardej odwagi i niezłomnej determinacji przyniesie z pewnością oczekiwane efekty, tak w wymiarze społecznym, jak i w Waszym życiu rodzinnym. Bądźcie zawsze przykładem dla Waszych dzieci i młodzieży, przekazujcie im cenny górniczy etos. Bądźcie niestrudzonymi strażnikami rodzinnej wspólnoty!

Na radosne świętowanie „Barbórki” oraz owocne przeżywanie Roku Wiary z serca wszystkim błogosławię! Niech życzenie dobra zawarte w tradycyjnym pozdrowieniu „Szczęść Boże” stanie się Waszym udziałem: Górnikom i Górnictwu niech Bóg da łaskę, szczęście i pokój!

Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama