Nowy numer 39/2020 Archiwum

30 nowych tramwajów dla aglomeracji

Dostarczy je na Śląsk w ciągu dwóch lat bydgoska Pesa.

Mają trafić na Śląsk w ciągu dwóch lat. Do przetargu dopuszczonych zostało 5 firm, ale na złożenie oferty zdecydował się tylko producent z Bydgoszczy. Jeszcze przed końcem roku ma zostać podpisana umowa w tej sprawie między spółkami Pesa i Tramwaje Śląskie.

Zgodnie z zapotrzebowaniem Tramwajów Śląskich, nowe pojazdy pomieszczą co najmniej 200 pasażerów, z czego minimum 20 proc. na stałych miejscach siedzących. Prawie trzy czwarte długości wagonu będzie miało niską podłogę, ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom starszym i niepełnosprawnym ruchowo. Pierwsze tramwaje z tej puli mają trafić na tory w aglomeracji na przełomie 2013 i 2014 roku.

Koszt jednego tramwaju to ok. 6 mln 750 tys. zł. Przetarg na 30 nowych tramwajów jest częścią projektu modernizacji komunikacji tramwajowej, który obejmuje 6 miast aglomeracji katowickiej. Wart 800 mln zł brutto, przewiduje także m.in. remonty 46 km torów i modernizację 75 starych pojazdów. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".

Początkowo udział w przetargu na nowe tramwaje deklarowały, obok bydgoskiej Pesy, także firmy Stadler, CAF, Solaris, Skoda oraz polsko-chorwackie konsorcjum Newagu z Koncarem. Ostatecznie ofertę przygotowała tylko Pesa.

Projekt modernizacji infrastruktury tramwajowej na Śląsku i w Zagłębiu pierwotnie przygotowywano pod kątem poprawy komunikacji w potencjalnych miastach Euro 2012. Resort rozwoju regionalnego jeszcze w 2006 r. przeznaczył na ten cel ok. 100 mln unijnych euro  dla aglomeracji katowickiej. Mimo że mecze Euro 2012 w regionie nie odbyły się, projekt kontynuowano.

Unijne dofinansowanie pokryje prawie 60 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wkład własny Tramwaje Śląskie sfinansują z obligacji wartości 320 mln zł, których emisję organizuje Bank Pekao SA.

Obecnie Tramwaje Śląskie dysponują ok. 320 pojazdami. Przewoźnik obsługuje 24 połączenia w 12 miastach aglomeracji katowickiej. Codziennie na tory wyjeżdża ok. 250 wagonów; korzystają z ok. 200 km torowisk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama