Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Amatorzy do kolęd!

Ponad tysiąc wykonawców zgłosiło się na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek.

To festiwal, w którym mogą wystąpić wyłącznie amatorzy. To także największy przegląd kolęd i pastorałek w kraju.

Eliminacje będą przeprowadzane w 33 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce, dwóch na Ukrainie oraz w jednym na Białorusi. W naszym regionie zaplanowano je na 11 grudnia w Katowicach oraz 14 i 15 grudnia w Rybniku.

Wśród wykonawców są chóry, soliści, zespoły regionalne, schole parafialne. W ubiegłym roku przez eliminacje przewinęło się 16 tys. osób. – Podobnie, jak w ubiegłych latach, soliści będą musieli zaprezentować dwa utwory, a zespoły – trzy, przy czym wszyscy obowiązkowo muszą przedstawić jedną tradycyjną kolędę. Pozostałe utwory mogą być pastorałkami, piosenkami świątecznymi – mówi rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek.

Najlepsze zespoły, wyłonione w lokalnych eliminacjach, zaprezentują się od 17 do 19 stycznia 2013 r. w Będzinie. Koncert galowy odbędzie się 20 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Jego artystyczną oprawą zajmie się będziński Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

Laureatów XIX edycji wybierze jury w składzie: prof. Maria Kierska-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ks. dr Zenon Kołodziejczak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Instytutu Teologicznego w Łodzi, dr Michał Sławecki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Istniejący od 1994 roku Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika to jeden z największych w kraju amatorskich przeglądów muzycznych. Powstał z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Patronat nad festiwalem objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama