Z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Józefowiec, Koła Wełnowiec Związku Górnośląskiego oraz Rady Jednostki Pomocniczej nr 11 Rada Miasta Katowice nadała nazwę skwerowi położonemu przy zbiegu ulic Bytomskiej i Józefowskiej.
Rada Miasta Katowice uchwałą nr XXVI/603/12 nadała imię ks. Bolesława Kałuży placowi położonemu na terenie dzielnicy Józefowiec przy zbiegu ulic Bytomskiej i Józefowskiej. Oficjalna uroczystość odbyła się w sobotnie południe 17 listopada. Skwer im. ks. Bolesława Kałuży upamiętnia wyjątkowego człowieka. Urodził się w Katowicach-Józefowcu 18 grudnia 1935 r. Rodzina pielęgnowała tradycje religijno-patriotyczne i w tym duchu Bolesław został razem z siostrą Anną wychowany. Mieszkali na pierwszym piętrze w stojącym do dziś budynku przy ul. Bytkowskiej 65. Gdy miał 18 lat, zgłosił się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które wtedy mieściło się w Krakowie. Z powodu młodego wieku nie został przyjęty. Dlatego trafił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1958 r. w tamtejszej katedrze z rąk ówczesnego bp. Bolesława Kominka, który potem przyjechał do Katowic na prymicje ks. Kałuży. Józefowiec gościł bp. Kominka, późniejszego kardynała, 28 grudnia 1958 r.
Od 1975 r. ks. Bolesław Kałuża był proboszczem parafii pw. św. Anny w Grodziszczu. Ludzie, którzy go spotkali, widzieli w nim człowieka zakochanego w liturgii. Wielką troskę okazywał służbie ołtarza, dzieciom i młodzieży. W Grodziszczu, jako jeden z pierwszych proboszczów w archidiecezji wrocławskiej, zaczął od 1988 r. wydawać gazetkę parafialną „List Parafialny”.
Na terenie jego parafii znajdował się były majątek rodziny von Moltke. Ostatni właściciel, Helmuth James von Moltke, był organizatorem grupy opozycji antyhitlerowskiej, „Kręgu z Krzyżowej”. Skazano go za to wraz z towarzyszami na śmierć. Wyrok został wykonany w styczniu 1945 r. Ks. Kałuża interesował się losem rodziny von Moltke oraz pomógł uratować spuściznę historyczną po niej przed dewastacją.
Wyjątkowym wydarzeniem w życiu ks. Kałuży oraz Polski i Niemiec była słynna polsko-niemiecka Msza pojednania. Do Krzyżowej 12 listopada 1989 r. przyjechali wtedy pierwszy niekomunistyczny premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz niemiecki kanclerz Helmut Kohl. W Krzyżowej powstało dzieło Fundacja "Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego” z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, oddanym do użytku w 1998 r. Ks. Kałuża aktywnie angażował się w odbywające się tam spotkania młodzieży z Europy. Działalność fundacji w zakresie pojednania międzynarodowego została doceniona przyznaniem Krzyża z Coventry. Nagrodę tę od 60 lat otrzymują instytucje i osoby zasłużone dla pojednania. Krzyżowa stała się pierwszą miejscowością w Polsce odznaczoną tym krzyżem. Bezwzględnie jest to też zasługa ks. Bolesława Kałuży. Jego działalność została przerwana przez nagłą chorobę, po której zmarł 15 września 2005 r.
Wspomnienia pracowników Fundacji „Krzyżowa” o ks. Bolesławie Kałuży zostały opublikowane na łamach "Gościa Niedzielnego" z 30 X 2005 r.