Nowy Numer 29/2018 Archiwum

F-16 nad Katowicami

W niedzielę 11 listopada na mieszkańców stolicy województwa śląskiego czekają patriotyczne atrakcje.

Oficjalne uroczystości  rozpoczną się o godz. 9 odsłonięciem tablicy przy ul. Warszawskiej 1, poświęconej Konstantemu Wolnemu, pierwszemu marszałkowi Sejmu Śląskiego. Jej fundatorem jest Rada Izby Notarialnej w Katowicach. Od godz. 10 przed archikatedrą Chrystusa Króla wystąpi Orkiestra KHW SA KWK "Staszic" pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego oraz chór uczniów X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zaraz po koncercie, o godz. 10.30, w archikatedrze abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny. Do uroczystej oprawy muzycznej zaproszono Chór Filharmonii Śląskiej. Po zakończeniu Mszy świętej wierni przejdą na plac Bolesława Chrobrego, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się kolejna część obchodów 11 listopada. Na miejscu swój koncert da Orkiestra Sił Powietrznych, odbędzie się pokaz umiejętności psa tropiącego i robota wspomagającego śląskich policjantów. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, ok. godz. 13.15 nad placem przelecą samoloty F-16. Organizatorzy zaplanowali także prezentację sprzętu oddziału prewencji śląskiej policji oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Na godz. 14. na świętowanie Dnia Niepodległości zaprasza natomiast Stadion Śląski w Chorzowie. W programie jest m.in. wspólne odśpiewanie o godz. 15 hymnu i wspólne zdjęcie, zrobione ze zwyżki strażackiej, występy orkiestr dętych i mażoretek oraz pokazy musztry i wystawa militariów.

Tablica upamiętniająca Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, już zawisła na kamienicy przy ul. Warszawskiej 1 w Katowicach. Zostanie odsłonięta 11 listopada   Tablica upamiętniająca Konstantego Wolnego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, już zawisła na kamienicy przy ul. Warszawskiej 1 w Katowicach. Zostanie odsłonięta 11 listopada Joanna Juroszek Z okazji święta Śląski Urząd Wojewódzki proponuje nocne zwiedzanie swojego potężnego budynku. Odbędzie się ono z wyprzedzeniem, bo już w nocy z 9 na 10 listopada. Zwiedzanie zacznie się w piątek o godz. 18 i potrwa do godz. 2 w nocy w sobotę. Na zwiedzających będzie czekać kilkunastu przewodników. Poprowadzą gości m.in. do dawnego mieszkania przedwojennego wojewody Grażyńskiego (dziś są tam gabinety wojewodów), a także do umieszczonych pod budynkiem schronu, skarbca i basenu, który chronił skarbiec. Zwiedzający wyjdą na zewnątrz tunelem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama