Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Prezydent do arcybiskupa

Bronisław Komorowski przesłał list do abp. Wiktora Skworca z okazji 90. rocznicy utworzenia administracji apostolskiej dla polskiego Śląska.

7 listopada br. mija 90 lat od utworzenia administracji apostolskiej dla polskiego Śląska. Z tego powodu prezydent RP Bronisław Komorowski skierował list do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Czytamy w nim, że ustanowienie przez papieża Piusa XI administracji apostolskiej dla polskiego Śląska miało wielkie znaczenie zarówno dla Kościoła, dla mieszkańców Śląska, jak i dla państwa polskiego. „Dlatego z okazji jubileuszu 90-lecia przekazuję na ręce Księdza Arcybiskupa wyrazy mojej życzliwości i szacunku dla wszystkich duchownych i wiernych archidiecezji katowickiej” – napisał prezydent. Dodał: „Jestem przekonany, że warto przypominać tamten czas, gdy Polska, odzyskawszy niepodległość, broniła jej i umacniała młode państwo”. Bronisław Komorowski zaakcentował, że w tej części Górnego Śląska, która w 1921 roku wróciła do Macierzy, już 7 listopada 1922 roku na mocy papieskiego dekretu powstała odrębna struktura kościelna. „Trzeba podkreślić, że było to działanie zgodne z polskimi oczekiwaniami i potrzebami. Stabilizowało relacje na mapie wyznaniowej, a kościelna administracja w naturalny sposób uzupełniała organizm państwa polskiego” – czytamy w liście.

Prezydent zwrócił uwagę na rolę ks. Augusta Hlonda, salezjanina i Ślązaka, któremu papież Pius XI powierzył trudną funkcję apostolskiego administratora na tych terenach. „Dzięki swojej wytrwałości, zaangażowaniu i duszpasterskiej pracy w bardzo trudnych warunkach zdobył ogromne zaufanie Ślązaków. Stworzył nie tylko kościelną strukturę, ale i ważną duchową przestrzeń dla polskości. Jego dzieło dopełniła w 1925 roku papieska bulla Vixdum Poloniae Unitas, scalająca tereny Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska w diecezję katowicką. Jak było to ważne dla II Rzeczypospolitej, pokazuje fakt, że ksiądz August Hlond wkrótce został prymasem Polski” – napisał prezydent.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że dziś żyjemy w państwie nowoczesnym i suwerennym, w czasach, które przed Kościołem stawiają nowe wyzwania. Wyraził jednak głębokie przekonanie, że duchowe i kulturowe dziedzictwo archidiecezji katowickiej jest nadal cennym źródłem inspiracji dla współczesnego katolicyzmu polskiego. Zaznaczył, że Kościół na Górnym Śląsku niezmiennie pełni ważną rolę w kształtowaniu nie tylko duchowej tożsamości mieszkańców tej ziemi, lecz także jej społecznego wizerunku. „Pragnę zapewnić, że dostrzegam i bardzo wysoko cenię ten dorobek – 90 lat posługi to Prezydent do arcybiskupa   Pełna treść listu prezydenta RP do abp. Skworca ks. Paweł Łazarski/GN piękny i ważny jubileusz. Księdzu Arcybiskupowi, wszystkim kapłanom i wszystkim wiernym archidiecezji katowickiej życzę wielu radości na pięknej duszpasterskiej drodze i licznych łask Bożej Opatrzności” – czytamy w zakończeniu listu prezydenta RP, skierowanego na ręce metropolity katowickiego.

W dalszej części listu czytamy: „Chcę dziś podziękować za rolę, jaką odegrał Kościół na Górnym Śląsku. Za duszpasterską otwartość i szacunek dla lokalnej tradycji. Za zrozumienie i wsparcie dla integracji mieszkańców Górnego Śląska po wszystkich dziejowych zakrętach i dramatach. Za udział w wielkim dziele odbudowy Rzeczypospolitej. Za wyjątkową wrażliwość na kwestie społeczne, przypominanie o godności ludzkiej pracy, za każdy przejaw tolerancji. Za przenikliwe rozeznanie zagrożeń, jakie niosły nazizm i komunizm. Składam hołd śląskim kapłanom i wiernym, którzy dając świadectwo wierności Kościołowi i Polsce, poświęcili życie. Ich bohaterskie postawy są wymownym znakiem ważnej roli katowickiego Kościoła, który umacniał patriotyczne intencje Ślązaków, mądrze ich wspierał w tym, jak godzić osobową drogę zbawienia z nadrzędnymi celami wspólnoty”. List został odczytany podczas sesji naukowej „Biskup August Hlond i jego diecezja”, która odbyła się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Relację z sesji można przeczytać tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy