Nowy numer 39/2020 Archiwum

Solidarni z prześladowanymi

Abp Wiktor Skworc przypomniał o obowiązku wspierania chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

"W niedzielę 11 listopada br. obchodzić będziemy IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym" – przypomniał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie, odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej w niedzielę 4 listopada br. "W tym roku tematem wiodącym Dnia Solidarności jest sytuacja chrześcijan w Egipcie, w kraju, który – po wydarzeniach zwanych »arabską wiosną« – daleki jest od społecznej stabilizacji".

Metropolita katowicki, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. działalności Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce, poinformował, że o pomoc dla egipskich chrześcijan prosi biskup Kyrillos Kamal William Samaan (OFM), metropolita Asjutu – egipski duchowny Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, który w tych dniach gości w Polsce. "Wsłuchując się w ten głos – oraz wołanie chrześcijan prześladowanych w krajach Bliskiego Wschodu – chcemy jako Kościół katowicki wesprzeć modlitwą naszych braci w wierze, żyjących w Egipcie, Libanie, Iraku i Syrii. Właśnie w syryjskim mieście Homs – jak donosi misyjna agencja »Fides« – zabito niedawno ostatniego w tym mieście chrześcijanina" – napisał abp Skworc. Dodał, że naszym obowiązkiem jest również wspierać materialnie chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu. "Dlatego w przyszłą niedzielę przed kościołami zostanie przeprowadzona zbiórka na dzieła podejmowane na Bliskim Wschodzie przez Papieskie Stowarzyszenie »Pomoc Kościołowi w Potrzebie«. Za każdą modlitwę i każdy dar materialny składam serdeczne »Bóg zapłać!«” – czytamy w komunikacie.

Metropolita katowicki w tym samym dokumencie zachęca również diecezjan do modlitwy za ojczyznę z okazji przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości, a także w intencji archidiecezji, w związku z przypadającą 7 listopada 90. rocznicą utworzenia przez Stolicę Apostolską Administratury Apostolskiej Śląska Polskiego, która dała początek diecezji katowickiej. Rządcą Administratury został ks. August Hlond, mianowany w 1925 roku pierwszym biskupem katowickim, późniejszy prymas Polski.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Rady Biskupów Diecezjalnych w roku 2008. W jego organizowaniu i przeżywaniu pomaga Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama