Przypomnieli prawdziwe oblicze uroczystości Wszystkich Świętych.
Po raz pierwszy (chociaż już deklarują, że nie ostatni) w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudzie Śląskiej Kłodnicy młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizowała Anty-Halloween, czyli Noc Świętych. Jednym z celów było przeciwstawienie się pogańskiemu świętu i przywołanie na nowo prawdziwego znaczenia uroczystości Wszystkich Świętych – nie śmierci i straszenia, ale powołania do świętości oraz nadziei na życie wieczne.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową i Mszą św., w której uczestniczyli parafianie, młodzież KSM oraz ks. Krzysztof Brachmański, asystent diecezjalny KSM. Po Mszy św. uczestnicy udali się do kaplicy, by wspólnie rozważać pojęcie świętości, między innymi za przykładem patrona Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – św. Stanisława Kostki. Tam też proboszcz kłodnickiej parafii – ks. Jan Myśliwiec – wygłosił konferencję na temat mrocznych aspektów z pozoru niewinnego „święta duchów”, a także przybliżył uczestnikom jego genezę.
W spotkaniu uczestniczyła nie tylko młodzież KSM, ale także mieszkańcy kłodnickiej parafii Marta Piechniczek "Noc Świętych" zakończyła projekcja filmu biograficznego o błogosławionej Chiarze Luce Badano. Młoda dziewczyna była związana z Ruchem Focolari. Gdy miała 17 lat, wykryto u niej raka kości. Odeszła w opinii świętości dwa lata później. Sposób, w jaki znosiła cierpienie w chorobie, stał się symbolem drogi, którą powinien dążyć każdy z nas, drogi absolutnego poddania się woli Bożej. To właśnie jej wzór KSM postawił przed zebranymi jako pointę Nocy Świętych. Chiara stała się współczesnym symbolem dążenia do świętości, ale także szczególną błogosławioną, która miała odwagę powiedzieć Bogu „tak”. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 roku. Jego efektem było wyniesienie Chiary na ołtarze we wrześniu 2010 roku. Chiara Luce Badano, która żyła w latach 1971–1990, swoją postawą zwraca uwagę na to, że świętość jest powołaniem dla każdego z nas, że nie jest pojęciem dotyczącym zamierzchłych czasów, ale także naszych, współczesnych lub przynajmniej bliskich nam. Nie możemy też ulegać przekonaniu, że tylko osoby duchowne, takie jak księża, bracia czy siostry zakonne, są do tej właśnie świętości powołani. Każdy z uczestników otrzymał na zakończenie krótkie opowiadanie „O świętości życia”. – Niech przesłanie płynące z niego przypomina nam o byciu świętym na co dzień. Niech będzie też światłem, kiedy zwątpimy – niech przypomni nam wtedy, że Jezus ukochał właśnie nas, malutkich, i to właśnie od nas oczekuje rzeczy prostych, a jednocześnie najwspanialszych – usłyszeli młodzi.
To nie jedyna inicjatywa KSM w naszej archidiecezji. Tuż przed 11 listopada młodzi będą rozprowadzać w parafiach flagi narodowe. Natomiast w ostatni weekend listopada (23–25.11) odbędzie się spotkanie rekolekcyjne w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej. Chętni do włączenia się w działania KSM są zaproszeni na rekolekcje od 14 do 16 grudnia w Kokoszycach.