Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wygrał z ks. Blachnickim

Kolejna szkoła nosi imię Papieża Polaka. Przyjęło je gimnazjum w Kobiórze.

- Nosić imię Jana Pawła II oznacza uznawać w nim autorytet wychowawczy, czyli godny naśladowania przykład - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 23 października podczas Mszy św. z okazji nadania imienia Jana Pawła II Publicznemu Gimnazjum w Kobiórze koło Tychów. - Jego wiara w Boga i człowieka, zawierzenie Bogu, wierność i całkowite oddanie się swemu powołaniu, autentyczność i wiarygodność to tylko niektóre cechy, które wyraźnie dostrzegamy u Ojca Świętego i które sprawiają, że budzi on tyle zwyczajnej, ludzkiej sympatii i życzliwości - podkreślił.

Metropolita katowicki zaznaczył, że w świecie, w którym kryzys autorytetów jest aż nadto widoczny, bł. Jan Paweł II zachował powszechne uznanie i szacunek, stając się dla wielu przewodnikiem ich życia. - Nawet różnica wieku nie była barierą, by tysiące i miliony młodych ludzi gromadziły się, aby go słuchać jako „świadka nadziei” - stwierdził abp Skworc.

Kaznodzieja przypomniał dalej, że nosić imię bł. Jana Pawła II oznacza „słuchać jego głosu”. Dodał, że w przemówieniach Papieża Polaka łatwo można znaleźć drogowskazy życia - oceny, rady, odpowiedzi i zachęty służące wychowaniu i rozwojowi człowieka. - Trzeba się w ten głos nieustannie wsłuchiwać i przyjmować papieskie słowa. Tym bardziej, że Ojciec Święty wielokrotnie manifestował miłość do dzieci i młodzieży i dawał dowody potwierdzające, że nie są to puste słowa.

Metropolita katowicki zaakcentował, że nosić imię Jana Pawła II oznacza też kierować się wartościami, które głosił i którym był wierny, jak m.in.: prawda, wolność, pokój, miłość, sprawiedliwość. - Nie dziwimy się, że tym wartościom oddany był Ojciec Święty. Wszak są one przymiotami Boga i cechami głoszonego przez Jezusa królestwa! A Jan Paweł II od początku swego pontyfikatu dążył do przeniknięcia świata ludzkiego i ziemskiego światem Bożym i duchem Ewangelii - powiedział.

- Nosić imię Jana Pawła II to wreszcie uznać jako najwyższy autorytet i wzór Jezusa Chrystusa. Albowiem Ojciec Święty był Jego wikariuszem, czyli wiarygodnym reprezentantem - wskazał abp Skworc.

O wyborze bł. Jana Pawła II na patrona miejscowego gimnazjum zdecydowali w głosowaniu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów i mieszkańcy gminy Kobiór. Wybierali spośród dwóch propozycji. Na patrona kobiórskiego gimnazjum rada pedagogiczna zaproponowała również sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

W archidiecezji katowickiej jest ponad 25 szkół noszących imię Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy