Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Będzie starcie w Lubomi

Samoobrona Powstańcza zetrze się w sobotę z Wehrmachtem przy pomniku Bordynowskiej Pani, w pobliżu Kopca na granicy Lubomi i Syryni.

Inscenizację walk Samoobrony Powstańczej z wkraczającą armią niemiecką przedstawią w sobotę 13 października o godz. 16.30 grupy rekonstrukcji historycznej. Pasjonaci, którzy w nich działają, przygotowują scenariusz oparty na rzeczywistych starciach, do jakich doszło w południowo-zachodniej części województwa śląskiego 1 września 1939 roku. Inscenizacja odbędzie się w pobliżu Kopca na granicy Lubomi i Syryni, tuż przy pomniku Bordynowskiej Pani. Można tam dojechać ulicą Powstańców Śląskich od strony kościoła w Syryni.

Po inscenizacji o 17.30 można przenieść się do Wiejskiego Domu Kultury w Syryni, który mieści się przy ul. 3 Maja 65. Odbędzie się tam "Wieczór powstańczy". W programie jest wspomnienie rodziny o Wilhelmie Meislu – zmarłym przed trzema laty w wieku 105 lat ostatnim powstańcu śląskim. Będą też gawędy w wykonaniu dr. Józefa Musioła i Tadeusza Galisza, przedstawienie „Chwała dzielnym Ślązakom – opowieść o powstańcach” w wykonaniu młodzieży z Lubomi pod kierunkiem Marii Franiczek, koncert pieśni śląskich i powstańczych oraz powstańczy poczęstunek. Będzie też można zobaczyć wystawę pamiątek powstańczych.

Imprezę organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy