GN 37/2021 Archiwum

W jedności z Benedyktem XVI

Rok Wiary w archidiecezji katowickiej.

Uroczyste otwarcie ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary w archidiecezji katowickiej będzie miało miejsce w czwartek 11 października w czasie Mszy św. o godz. 12 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (dwie godziny wcześniej w Watykanie zainauguruje go papież). Mszy św. przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Bezpośrednio po Ewangelii zostanie odczytana w postawie klęczącej przed ołtarzem specjalna modlitwa. Następnie po chwili ciszy nastąpi chrzcielne (dialogowane) wyznanie wiary. Po Mszy św. kapłani udzielą sobie nawzajem oraz wiernym indywidualnego błogosławieństwa według następującej formuły:

– najpierw modlitwa wspólna nad wszystkimi: „Niech Bóg w Trójcy Jedyny odnowi w tobie łaskę sakramentu chrztu św. i przymnoży ci wiary, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”,

– następnie indywidualnie uczyniony krzyż na czole przyjmującego błogosławieństwo.

Inauguracja Roku Wiary w parafiach archidiecezji katowickiej nastąpi w niedzielę 14 października.

Metropolita katowicki specjalnym rozporządzeniem zalecił, aby w kościołach w Roku Wiary eksponować Ewangeliarz i proklamować z niego Ewangelię, zwłaszcza podczas każdej Mszy św. niedzielnej. „Rok Wiary powinien być również czasem otwartych kościołów i czasem częstej, indywidualnej i wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu przez duchownych i wiernych świeckich, do czego serdecznie zachęcam” – zaznaczył abp Skworc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama