Nowy numer 24/2018 Archiwum

W jedności z Benedyktem XVI

Rok Wiary w archidiecezji katowickiej.

Uroczyste otwarcie ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary w archidiecezji katowickiej będzie miało miejsce w czwartek 11 października w czasie Mszy św. o godz. 12 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (dwie godziny wcześniej w Watykanie zainauguruje go papież). Mszy św. przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Bezpośrednio po Ewangelii zostanie odczytana w postawie klęczącej przed ołtarzem specjalna modlitwa. Następnie po chwili ciszy nastąpi chrzcielne (dialogowane) wyznanie wiary. Po Mszy św. kapłani udzielą sobie nawzajem oraz wiernym indywidualnego błogosławieństwa według następującej formuły:

– najpierw modlitwa wspólna nad wszystkimi: „Niech Bóg w Trójcy Jedyny odnowi w tobie łaskę sakramentu chrztu św. i przymnoży ci wiary, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”,

– następnie indywidualnie uczyniony krzyż na czole przyjmującego błogosławieństwo.

Inauguracja Roku Wiary w parafiach archidiecezji katowickiej nastąpi w niedzielę 14 października.

Metropolita katowicki specjalnym rozporządzeniem zalecił, aby w kościołach w Roku Wiary eksponować Ewangeliarz i proklamować z niego Ewangelię, zwłaszcza podczas każdej Mszy św. niedzielnej. „Rok Wiary powinien być również czasem otwartych kościołów i czasem częstej, indywidualnej i wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu przez duchownych i wiernych świeckich, do czego serdecznie zachęcam” – zaznaczył abp Skworc.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama