Nowy numer 37/2021 Archiwum

Synod w akcji

Choć otwarcie II Synodu Archidiecezji Katowickiej nastąpi dopiero 25 listopada, jednak już zaawansowane są prace wstępne, bez których do otwarcia oficjalnych obrad synodalnych nie dojdzie.

Sekretariat Zespołu Presynodalnego zakończył przyjmowanie ankiet, które wypełniali księża, parafialne rady duszpasterskie, zgromadzenia zakonne, ruchy i stowarzyszenia działające w archidiecezji. Wyniki, które poddano analizie, wkrótce zostaną zamieszczone na stronie synodu. Aktualnie trwają ciągle prace przygotowawcze, koncentrujące się na ustaleniu składu Komisji Głównej oraz liczby, tematyki i składu komisji synodalnych. Aby synod mógł przynieść owoce, ważna jest świadomość naszej wiary i przynależności do Kościoła lokalnego. Dlatego w trakcie jego trwania bardzo istotna będzie formacja, która będzie pomagała coraz lepiej rozumieć, czym jest Kościół. Wkrótce zostaną przygotowane materiały do wykorzystania przez parafialne rady duszpasterskie, grupy formacyjne i stowarzyszenia. Każdy jednak ma prawo zastanowić się nad tym, w jaki sposób przyczynić się do odnowy naszych parafii i mniejszych wspólnot. Próba oceny stanu Kościoła w świetle Ewangelii i poszukiwanie sposobów na poprawę jakości jego życia jest punktem wyjścia i jednym z najważniejszych zadań synodu.

Jeśli ktoś chce intensywniej zaangażować się w synod, to Sekretariat II Synodu Archidiecezji Katowickiej bardzo pilnie poszukuje wolontariuszy – głównie teologów. Potrzebni są także animatorzy modlitwy, osoby, które pomogą w tworzeniu materiałów formacyjnych, konspektów katechez, homilii itp., moderatorzy forów internetowych. Wszelkich informacji na temat możliwości zaangażowania można uzyskać na stronie: www.synodkatowice.pl. Zgłoszenia grup i wspólnot chcących modlić się za synod oraz chęci nawiązania współpracy na zasadzie wolontariatu (konieczne jest przesłanie CV ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia na kościelnym gruncie) można dokonywać drogą mailową: synod@archidiecezja.katowice.pl lub tradycyjną: Sekretariat II Synodu Archidiecezji Katowickiej, Kuria Metropolitalna w Katowicach, ul. Jordana 39, skr. poczt. 206, 40-951 Katowice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama