Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

100 lat parafii i kościoła

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie ma już sto lat.

Konsekracja imielińskiej świątyni odbyła się dokładnie 29 września 1912 roku. Jubileusz stulecia obchodzono w ostatnią niedzielę września. Uroczystą Mszę św. tej z okazji odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Byli też kapłani posługujący w tej parafii, w dekanacie jak i pochodzący z Imielina.

W jubileuszowej Mszy udział wzięły władze Imielina i Chełmu Śląskiego, gdzie niegdyś parafianie z Imielina uczęszczali do kościoła zanim stanęła tu ich własna  świątynia. Arcybiskup Skworc dziękując duszpasterzom i obecnym parafianom za ten jubileusz zwrócił uwagę na rolę  ich przodków. - Dziękujemy Bogu za ich dalekowzroczną i silną wiarę, która sprawiła, że kolejne pokolenia mieszkańców Imielina mogą oddawać cześć Ojcu Niebieskiemu w tym świętym miejscu - powiedział.  W homilii przypomniał też o świętowaniu niedzieli: - Świętujcie niedzielę i nie desakralizujcie jej na targowiskach świata. Niedziela ma bowiem nie tylko wartość religijną, jest ona także elementem naszej kultury. Mszę św. uświetniły liczne poczty sztandarowe, chór ‘Harfa” i orkiestra dęta. Po mszy na farskich ogrodach odbył się koncert imielińskiej orkiestry.

Do uroczystości 100-lecia parafia przygotowywała się przez rekolekcje. Oprócz nich były też występ Magdy Anioł w Domu Kultury ‘Sokolnia” i koncert w kościele pod hasłem „Nasz Boży Dom” w wykonaniu gimnazjalistów, parafialnego zespołu „Faradajs” i połączonych chórów „Harfa” z Imielina i „Fatima” z Mysłowic Wesołej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy