Nowy numer 22/2023 Archiwum

800 lat razem

Miasto i gmina Ornontowice pod opieką Michała Archanioła.

W sobotę 29 września o godz. 18 odbędzie się uroczystość nadania gminie Ornontowice św. Michała Archanioła jako patrona. Uroczystości w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła będzie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

29 czerwca 2011 roku Rada Gminy Ornontowice przyjęła uchwałę zawierającą oświadczenie o ustanowieniu św. Michała Archanioła patronem gminy oraz ustanowieniu 29 września Świętem Patrona Gminy. Święty Michał Archanioł od prawie 800 lat nieprzerwanie towarzyszy i opiekuje się mieszkańcami Ornontowic w neogotyckim kościele i parafii pod tym samym wezwaniem. W okresie reaktywowania gminy uchwalono herb, na którym znajdują się orzeł górnośląski oraz św. Michał Archanioł.

Po podjęciu uchwały wystąpiono z wnioskiem do Kurii Metropolitalnej w Katowicach o poparcie przez arcybiskupa wyboru św. Michała Archanioła na patrona gminy Ornontowice oraz potwierdzenie tego wyboru przez Kongregację ds.  Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W maju br. kancelaria Urzędu Gminy Ornontowice otrzymała od rzymskiej kongregacji, mocą uprawnień przyznanych jej przez papieża Benedykta XVI, pismo potwierdzające, że wniosek, z jakim zwrócili się duchowieństwo i wierni gminy, jest jak najbardziej słuszny i w związku z tym kongregacja, przychylając się do prośby, stwierdza, że św. Michał Archanioł jest patronem u Boga miejscowości i gminy Ornontowice.

Od 26 do 30 września br. w Ornontowicach trwają Dni Patronalne.

Wypowiedź ks. Grzegorza Lecha, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Ornontowicach ASI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast