Nowy numer 24/2018 Archiwum

Abo Huta y Warstat

Poemat Walentego Roździeńskiego został uczczony przez Sejmik Województwa Śląskiego

400-lecie wydania śląskiego poematu „Officina ferraria, abo Huta y Warstat z Kuźniami szlachetnego dzieła Żelaznego” - uczcił Sejmik Województwa Śląskiego. Poemat napisał zwykły kuźnik Walenty Roździeński. „Od ognia i dymu tak bardzo sczerniały / Jestem jakoby Murzyn oczerniony” – opisał siebie. Urodził się około roku 1560 w luterańskiej rodzinie. Po ojcu Jakubie zwanym Bruskiem odziedziczył kuźnicę w Roździeniu (dzisiaj to część Katowic). Nazwisko przyjął od miejsca, gdzie jego kuźnica się znajdowała. Pisał przepiękną staropolszczyzną, nawiązując do wierszy Jana Kochanowskiego. Jego słowa, podobnie jak wiersze Kochanowskiego, są zrozumiałe do dzisiaj, czego nie można powiedzieć o twórczości innych staropolskich poetów. W poemacie pisał także o wolności, "która jest największa nagroda - nie skarb, nie pieniądze".

Poemat Walentego Roździeńskiego wydano drukiem w Krakowie w 1612 roku. Później zaginął. Został odnaleziony po przeszło 300 latach, w 1929 roku. Jest źródłem wiedzy nie tylko o codzienności Śląska na przełomie XVI i XVII wieku, ale też o dawnej technologii wytopu żelaza i o ówczesnym górnictwie. Z tego powodu został nawet przełożony na język angielski i wydany w USA. Rudę żelaza wytapiano na początku XVII wieku w dymarkach albo piecach hutniczych. Później wytopione bryły trzeba było przekuć - co robiono właśnie w kuźnicach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama