Nowy numer 25/2018 Archiwum

Odznaka Honorowa dla Kardynała

W uznaniu zasług kard. Stanisława Nagyego dla Śląska

W poniedziałek, 17 września odbędzie się kolejna sesja Sejmiku Śląskiego. W jej trakcie ksiądz kardynał Stanisław Nagy otrzyma Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Radni oddadzą hołd Walentemu Rozdzieńskiemu, przyjmą także oświadczenie w 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji Związku Radzieckiego na Polskę. 

Kard. Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921r. w Bieruniu Starym. W 1937r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. 8 lipca 1945r. przyjął z rąk biskupa Stanisława Responda święcenia kapłańskie. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1948r. Przez wiele lat był wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Był bliskim współpracownikiem bł. Jana Pawła II. W 1991r. kard. Nagy przeszedł na emeryturę. 28 września 2003r. Papież Jan Paweł II za szczególne zasługi dla Kościoła, nadał ks. profesorowi godność kardynalską. Dewizą kardynała są słowa: In Te Cor Iesu speravi (W Tobie, o Serce Jezusa, mą ufność złożyłem). 31 października 2008r. ks. prof. Kardynał Stanisław Nagy otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za zasługi dla nauki i kultury polskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama