Nowy numer 3/2021 Archiwum

Koleje Śląskie przejmują

Zarząd Województwa Śląskiego podpisał umowę z Kolejami Śląskimi na realizację kolejowego transportu publicznego na terenie całego województwa.

Od 1 stycznia 2013 do 31 grudnia 2015 roku Koleje Śląskie przejmują obsługę osobowych linii kolejowych w naszym województwie. Jednak, na postawie podpisanego wcześniej aneksu do obecnej umowy, stanie się to już od 9 grudnia 2012 r., czyli wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy pociągów. Ma wtedy dziennie kursować 629 pociągów (obecnie jest ich 480).

Przez trzy lata Koleje Śląskie otrzymają z budżetu województwa ok. 470 mln zł dofinansowania. Kwota ta będzie zwiększać się co roku wraz ze wzrostem pracy eksploatacyjnej przewoźnika. Podpisana umowa umożliwia także Kolejom Śląskim wykonywanie pracy przewozowej poza granicami województwa, w przypadku zawarcia przez samorząd województwa planowanych porozumień z sąsiednimi województwami.

Zarząd Województwa Śląskiego zastrzegł sobie w umowie możliwość wyciągania konsekwencji w przypadku niezgodnego z porozumieniem realizowania przewozów przez Koleje Ślaskie. Kary mogą być nałożone za: spóźnienia pociągów od 10 minut wzwyż, brak komunikacji zastępczej w przypadku problemów na trasie, zły stan techniczny i sanitarny taboru, a także uruchomienia bez zgody Urzędu Marszałkowskiego pociągów o mniejszej liczbie miejsc lub niższym standardzie niż jest to określone w obowiązujących planach przewoźnika.

Obecnie Koleje Śląskie stopniowo gromadzą tabor potrzebny do obsłużenia przewozów na terenie całego województwa. Niedawno przewoźnik rozstrzygnął przetarg na 6 nowoczesnych EZT, które ma dostarczyć bydgoska Pesa. Jak informuje Adam Warzecha, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, spółka ogłosi ponowne postępowanie na dostawę 36 zmodernizowanych spalinowych zespołów trakcyjnych, bo w pierwszym przetargu nikt nie zgłosił oferty. W przygotowaniu są również przetargi na dzierżawę lokomotyw i wagonów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama