Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przyjadą nowe elfy

Będą nowe pociągi dla Kolei Śląskich. Umowa z dostawcą podpisana.

Koleje Śląskie i firma PESA podpisały 10 września umowę na dostawę 6 nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, zwanych "elfami". Oferta PESY okazała się najkorzystniejsza w rozstrzygniętym niedawno postępowaniu na dostawę w formie dzierżawy 6 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość zamówienia wynosi ponad 219 mln zł. Cztery z zamówionych pojazdów mają zostać dostarczone do 31 grudnia br., a dwa do 28 lutego 2013 r.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wykonawcę, będą to sześcioczłonowe, niskopodłogowe elektryczne zespoły trakcyjne 27WEb (z platformy ELF), napędzane silnikami asynchronicznymi 6x500 kW. Ich długość wyniesie prawie 115 metrów. Będą miały 280 miejsc siedzących, a maksymalnie pomieszczą 550 pasażerów. Ich maksymalna prędkość wyniesie 160 km/h.

Do środka prowadzić będzie 12 par drzwi na każdą stronę pociągu. W środku będzie na nas czekać klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, monitoring oraz interkom umożliwiający kontakt pasażerów z obsługą pojazdu. Pojazdy będą ponadto wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, wieszaki na rowery oraz toalety w systemie zamkniętym przystosowane dla osób o ograniczonych możliwości poruszania się.

Pojazd typu 27WEb to sześcioczłonowa odmiana elfa, znanego już pasażerom Kolei Śląskich. Sześcioczłonowe elfy jeżdżą od jakiegoś czasu w warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Wersja przygotowywana dla Kolei Śląskich różnić się będzie m.in. układem siedzeń, bo w Warszawie – tak jak w wagonach metra – siedzenia zwrócono tyłem do okna, podczas gdy w Kolejach Śląskich będzie to układ tradycyjny.

Dostawa ta stanowi część procesu pozyskiwania taboru, który będzie potrzebny spółce do obsłużenia połączeń kolejowych na terenie województwa śląskiego od 9 grudnia br. W planie jest pozyskanie 36 modernizowanych spalinowych zespołów trakcyjnych i dzierżawa kolejnych lokomotyw i wagonów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama