Nowy numer 3/2021 Archiwum

Do szkoły marsz!

To już koniec wakacji. Jeśli ktoś się łudził, to dziś już przestał - zaczęła się szkoła! Około 530 tys. uczniów w naszym województwie rozpoczęło rok szkolny.

Mszę św. na początek roku sprawował w mikołowskiej bazylice św. Wojciecha abp Wiktor Skworc. W homilii zaznaczył, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale i wychowywać. - Uczniowie potrzebują rzetelnej wiedzy, a przy tym mocy i ducha - mówił metropolita. Po Mszy kilkusetosobowa grupa uczniów, nauczycieli, rodziców i gości przeszła na mikołowski rynek, gdzie odbyła się krótka uroczystość upamiętniająca 90 rocznicę przyłączenia Śląska do Polski. Po dotarciu do Gimnazjum nr 1 nastąpiła inauguracja roku szkolnego z udziałem władz wojewódzkich i miejskich. Przedstawiciele klas pierwszych gimnazjum złożyli ślubowanie. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamięci Powstańców Śląskich  i Pomnikiem Ofiar Faszyzmu.

We wszystkich szkołach pierwszy dzień po wakacjach, to przed wszystkim spotkanie uroczyste i praktyczne, bo połączone z podaniem planu lekcji i innych informacji. Niektóre placówki miały więcej powodów do świętowania. W rybnickim Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (ZSME) obchodzono 60-lecie istnienia szkoły. Popularnego „Mechanika” ukończył m.in. prezydent Rybnika Adam Fudali. Dziś szkoła rozpoczęła nowy etap w swojej historii. Podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego prezydent Fudali podpisał list intencyjny o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie (WAT). Nauczyciele akademiccy będą udzielać konsultacji i pomocy w opracowywaniu zajęć. Uczniowie „Mechanika”, którzy podejmą naukę w WAT, mają mieć zapewnione miejsce w Domu Studenckim. Maturzyści zaś mogą liczyć na zaproszenie do udziału w studenckich kołach naukowych. Rybnicka szkoła i warszawska uczelnia mają odtąd współorganizować olimpiady, festiwale nauki, dni otwarte, imprezy sportowo-rekreacyjne i turystyczne oraz spotkania kulturalno-historyczne. ZSME z Rybnika będzie pod opieką Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa uczelni ze stolicy. „Mechanik” jest pierwszą szkołą  z naszego województwa, która będzie współpracować z WAT. Akademia z Warszawy należy do grona najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama