Duch modlitwy opanował centrum Katowic. Dorośli, młodzież i dzieci spotkali się na powakacyjnym Dniu Wspólnoty.
Radość, młodość, duch modlitwy – tak w skrócie można określić atmosferę panującą w katedrze. Uczestnicy tegorocznych rekolekcji wakacyjnych Ruchu Światło–Życie spotkali się, aby podziękować za nie Bogu i prosić o dalszy wzrost w wierze. Ten wyjątkowy klimat rozmodlenia dostrzegł ks. Piotr Bajor, pochodzący z Mielca gość specjalny Dnia Wspólnoty, który pracuje w watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Do Katowic przyjechał na zaproszenie abp. Wiktora Skworca.
– Jestem zachwycony tak wielką wspólnotą, a przede wszystkim tym duchem, jaki tu panował – podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Zdaniem gościa, zgromadzeni w katedrze oazowicze pokazali, jak wygląda prawdziwa wspólnota Kościoła, który jest domem, dzięki czemu można łatwiej odnaleźć drogę do Pana Boga i do drugiego człowieka. Zabawa w ogrodach zaczęła się od poloneza ks. Paweł Łazarski/GN
W dobrym duchowym przeżyciu Dnia Wspólnoty na pewno pomogły 130-osobowy chór i zespół instrumentalny Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Katowickiej im. św. Benedykta, który działa w Chorzowie. Jak powiedział ks. Bartosz Zygmunt, moderator ośrodka, przygotowania rozpoczęły się już w czerwcu. Pomagało w nich 5 dyrygentów, magistrów akademii muzycznych. Rekolekcje KAMUZO w drugiej połowie sierpnia bezpośrednio przygotowywały do Dnia Wspólnoty. Warsztaty trwające od 31 sierpnia były próbą generalną. Ks. Bartosz zauważył, że każdy animator muzyczny swoją solidną posługą w czasie rekolekcji przyczyniał się do końcowego efektu, jakim były śpiewy w katedrze.
W czasie homilii abp Wiktor Skworc podziękował wszystkim moderatorom, animatorom i uczestnikom rekolekcji za poświęcenie czasu wakacji dla Pana Boga (pełny tekst homilii znajdziesz tutaj). Na zakończenie Eucharystii ks. Ryszard Nowak, moderator diecezjalny, podziękował księżom, którzy zakończyli pełnić posługę moderatorów rejonowych. Natomiast abp Wiktor Skworc wręczył dekrety ich następcom.
Tradycyjnie już po Mszy św. uczestnicy spotkania przeszli do ogrodów kurialnych. Oprócz spotkań w grupach porekolekcyjnych, trwało tam do późnych godzin wspólne świętowanie, które rozpoczęło odtańczenie poloneza przez wszystkich, którzy mieli na to ochotę.
Poniżej prezentujemy informacje z folderów rozdawanych przed wejściem do katedry.
Informacje na temat najbliższych planów Centrum Duchowości z Tychów Centrum Duchowości Folder z informacjami na temat Diecezjalnej Diakonii Życia Diecezjalna Diakonia Życia