Nowy numer 48/2023 Archiwum

Trzynastu księży za granicę

Do Zambii i Peru, Anglii, Walii, Austrii, Francji, Hiszpanii, do Czech i Szwajcarii pojadą księża z archidiecezji katowickiej.

Kolejnych trzynastu księży archidiecezji katowickiej zostało posłanych do posługi na misjach lub w innych diecezjach. Dwóch kapłanów uda się na misje do Zambii i do Peru - ci jednak najpierw muszą przejść roczne przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Pozostali podejmą pracę w Anglii i Walii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Czechach oraz w Szwajcarii, przede wszystkim po to, aby w odpowiedzi na prośbę miejscowych biskupów prowadzić działalność duszpasterską wśród mieszkających tam Polaków.

Podczas "rozesłania", które miało miejsce pod koniec sierpnia br. w katowickiej Kurii Metropolitalnej, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc stwierdził: „Jest to kontynuacja otwarcia Kościoła katowickiego na sprawy misji i pomocy duszpasterskiej w krajach, gdzie brak duszpasterzy, świadków Ewangelii”. Komentując wyjazd księży do krajów europejskich, podkreślił: „To nasza powinność - jeśli młodzież i nie tylko migruje za pracą, wyjeżdża z Polski, to powinni jej towarzyszyć duszpasterze. Wyjeżdżający kapłani to fidei donum - w szerokim tego słowa rozumieniu - dar wiary Kościoła katowickiego”.

Jak zaznaczył ks. Krzysztof Jończyk, wyjeżdżający do pracy wśród Polaków w Hiszpanii: „Jako kapłani diecezji katowickiej jedziemy do innych Kościołów, ale ciągle wiemy, że jesteśmy w jednej wspólnocie”.

Abp Skworc wyraził nadzieję, że otwarcie Kościoła katowickiego na potrzeby ewangelizacji w świecie będzie trwało.

Za granicą pracowało do tej pory prawie 80 księży diecezjalnych z archidiecezji katowickiej, z czego 19. na misjach. Na misjach przebywają też 22 siostry zakonne, misjonarze świeccy oraz co najmniej kilkudziesięciu ojców i braci zakonnych zakonnych z Górnego Śląska.

 

Wypowiedź ks. Krzysztofa Jończyka, który wyjeżdża do pracy w Hiszpanii ASI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy