Nowy numer 48/2023 Archiwum

Śląska policja ostrzega: trzymaj się prawego

We wtorek od rana drogówka sprawdza, kto nadużywa jazdy po lewym pasie.

To akcja pod kryptonimem "Trzymaj się prawego pasa". Śląscy policjanci prowadzą ją we wtorek 28 sierpnia od 6.00 do 14.00. Chcą egzekwować od kierowców, którzy jadą po drogach o więcej niż jednym pasie w jedną stronę - obowiązek zajmowania prawej strony jezdni.

Kierowcy, którzy okupują lewy pas na autostradach oraz innych drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jedną stronę, to polska specyfika. W krajach, gdzie kultura jazdy jest większa, kierowcy używają lewego pasa wyłącznie do wyprzedzania, a zaraz po przeprowadzeniu tego manewru zjeżdżają na pas prawy. Dzięki temu ruch choćby na autostradach niemieckich jest bardziej płynny, a wyprzedzanie - gdy nikt bez uzasadnienia nie jedzie lewym pasem - znacznie wygodniejsze.

Oprócz jazdy prawym pasem, policjanci sprawdzają też, czy kierowcy korzystają z pasów bezpieczeństwa, kontrolują stan trzeźwości i reagują na tzw. wykroczenia problemowe - np. nieprawidłowe wykonanie manewru wyprzedzania, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, zajechanie drogi, zatrzymanie się lub postój w miejscach niedozwolonych. Mają też egzekwować zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy