Dziewięć zespołów folklorystycznych z różnych stron świata do przyszłej niedzieli będzie prezentowało na Śląsku swoje tradycyjne tańce i muzykę.
W Katowicach przy ulicy Bankowej, w skwarze przedpołudniowego słońca, rozpoczął się XXV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego powitano zespoły z Argentyny i Turcji. Krótką prezentację prowadziła Barbara Uracz, dyrektor festiwalu. Rektor UŚ prof. Wiesław Banyś zaznaczył, że kolejna edycja festiwalu wpisuje się w myśl współcześnie jednoczącą państwa, bo zbiera i pokazuje międzynarodowe bogactwo.
Obecny na konferencji prasowej towarzyszącej rozpoczęciu festiwalu Tadeusz Donocik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, zachęcał do aktywnego brania udziału w wydarzeniach związanych z festiwalem, a więc również do pojawienia się na Pikniku Absolwentów. – Będziemy się gromadzić po raz pierwszy, aby czerpać z doświadczeń byłych studentów i wprowadzać zaproponowane przez nich zmiany w systemie np. studiów podyplomowych – zaznacza T. Donocik.
Przedsmakiem imprez z udziałem zaproszonych gości był pokaz tanga w wykonaniu argentyńskiego Malevaje Porteño oraz zaprezentowanie tradycyjnych utworów tureckich przez grupę Beşik. Gospodarzem całego wydarzenia jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”. Liczne występy zespołów, m.in. z Indii, Sycylii, Wenezueli czy Rosji będzie można oglądać w ramach programu, który dostępny jest na stronie internetowej festiwalu (http://www.festiwal.us.edu.pl/program.html). Zespoły z poszczególnych krajów wystąpią m.in. w Siemianowicach Śl, Chorzowie, Istebnej, Zabrzu. Z pewnością ciekawym akcentem będzie nabożeństwo ekumeniczne, które będzie miało miejsce w niedzielę 2 września w Archikatedrze Chrystus Króla. Każdy kraj zaprezentuje tradycyjne pieśni religijne, funkcjonujące w danej kulturze.