Nowy numer 15/2024 Archiwum

Woda i piasek

Woda i piasek plus niskie ciśnienie wywołują zaskakująco dobry skutek. Wyjątkowe efekty czyszczenie murów katedry bez chemii mogli w piątek obserwować przypadkowi przechodnie.

Próbne czyszczenie elewacji katedry związane jest ze zbliżającymi się okrągłymi rocznicami. Już za trzy lata będziemy świętować  60 rocznicę poświęcenia katedry i 90 lat od ustanowienia diecezji katowickiej.

Przymiarkę do odnowienia murów i schodów katedry przeprowadziła firma Inter-Met z Katowic, Zastosowała do tego celu nowatorską metodę hydrościerania niskociśnieniowego. To polska myśl techniczna, w której wykorzystuje się wodę i odpowiedni granulat. Dzięki niskiemu ciśnieniu w specjalnej dyszy powstaje rotacyjne zawirowanie tej mieszanki, którą bezpośrednio kieruje się na czyszczone elementy. Granulatem jest mączka dolomitowa o odpowiedniej ziarnistości. W tej metodzie nie wykorzystuje się chemii, dlatego jest bezpieczna dla zabytków. Przebiega w trzech etapach. Pierwszym jest czyszczenie, które jest podstawą całego procesu. Następny to uzupełnienie ubytków. Wreszcie trzeci to impregnacja, czyli zabezpieczenie czyszczonych elementów.

Podobną próbę czyszczenia elewacji przeprowadzono tego samego dnia także w panewnickiej bazylice.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy