Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Idą, bo chcą!

Idą, bo chcą! przejdź do galerii

Deszcz im nie przeszkadza. Rodzice z małymi dziećmi w wózkach, młodzież i dorośli nawet po 70. roku życia.

 
Pielgrzymki z Chełmu Śl. do Kalwarii Zebrzydowskiej są organizowane od wielu pokoleń. ks. Paweł Łazarski/GN

Pielgrzymka tradycyjnie wyruszyła z parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Biorą w niej udział także mieszkańcy Bojszów, Kosztów, Lędzin, a nawet Imielina. Dołączyli się też pątnicy z archidiecezji krakowskiej i diecezji opolskiej. Duchowym opiekunem grupy jest po raz kolejny ks. Bernard Rak, który pochodzi z Chełmu Śl.

Żegnający pielgrzymów proboszcz ks. Piotr Guzy zaznaczył, że padający deszcz nadaje pielgrzymce szczególnego rysu, bo wymaga od pątników wyrzeczenia. Dlaczego ich celem jest Kalwaria, a nie Jasna Góra? Bo to kontynuacja pielgrzymowania poprzednich pokoleń. Z powodu uwarunkowań historycznych i geograficznych Chełm Śl. zawsze miał „bliżej” do Małopolski. Dlatego w XIX i XX wieku nie dziwił zwyczaj pielgrzymowania do Alwerni i Czernej. Do Częstochowy też pielgrzymowano. Później zaczęły się pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby tam świętować obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na miejsce dojeżdżano środkami lokomocji. Pomimo takich przeszkód, jak druga wojna światowa zwyczaj przetrwał do dzisiaj. Jednak dopiero od 1980 roku przerodził się on w piesze pielgrzymowanie. Inicjatorem pokonywania pielgrzymkowej trasy na własnych nogach był pochodzący stąd ks. Józef Szklorz, obecnie proboszcz tyskiej parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny. Wtedy, jeszcze jako kleryk, po raz pierwszy poprowadził pieszą pielgrzymkę chełmskiej młodzieży do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Chociaż obecnie nie jest to pielgrzymka młodzieżowa, to jednak właśnie młodzieży wydaje się być najwięcej. Idą całe rodziny, począwszy od małych dzieci prowadzonych w wózkach przez rodziców. Najstarszy uczestnik ma 72 lata. Idą dwa dnia, a potem część zostaje dłużej na miejscu: młodzież do środy, dorośli aż do uroczystości odpustowych w niedzielę. Kto nie może zostać, dojeżdża samochodem. Każdego dnia mają zaplanowane coś innego, m.in. w poniedziałek dróżki Pana Jezusa, we wtorek dróżki Matki Bożej, w środę dróżki za zmarłych. Kulminacja pielgrzymkowych przeżyć to niedzielna uroczystość odpustowa Wniebowzięcia Matki Bożej. W tym dniu do Kalwarii Zebrzydowskiej przybywa nawet kilkaset osób z Chełmu Śl. i okolicy.

« ‹ 1 › »
Piesza pielgrzymka z Chełmu Śląskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej

WIARA.PL DODANE 11.08.2012

Piesza pielgrzymka z Chełmu Śląskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej

Deszcz im nie przeszkadza: ani rodzicom z małymi dziećmi, ani młodzieży, ani dorosłym - nawet tym po 70 roku życia.​ Tradycyjna piesza pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszyła z parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Biorą w niej udział także mieszkańcy Bojszów, Kosztów, Lędzin a nawet Imielina. Dołączyli się też pątnicy z archidiecezji krakowskiej i diecezji opolskiej. Zwyczaje pielgrzymowania sięgają w Chełmie Śląskim połowy XIX wieku. Fot. ks. Paweł Łazarski/GN  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Paweł Łazarski

|

GOSC.PL

publikacja 11.08.2012 15:14

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj

Polecane w subskrypcji

  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X