Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pytań coraz więcej

Piotr Uszok spotkał się z dziennikarzami, aby wyjaśnić co dalej z centrum miasta

 

 - Został ogłoszony konkurs mający dać odpowiedź na zasadnicze pytanie „co dalej?” Niestety, żadna z prac nie spełniła naszych oczekiwań – powiedział Piotr Uszok, prezydent Katowic podczas konferencji prasowej poświeconej tematowi przebudowy rynku miasta.

Jak podkreślił, nie ma możliwości negocjacji dotyczących tej przebudowy z wolnej ręki, ponieważ żadna praca nie uzyskała I miejsca. Sąd konkursowy wyłonił jedną pracę, która w konkursie zajęła II miejsce i mimo niedociągnięć, na jej założeniach będą oparty będzie projekt przebudowy. Przedtem jednak miasto musi uwzględnić uwagi nadesłane przez sąd konkursowy, jakimi są przede wszystkim rozplanowanie budowy odcinku brama miasta – muzeum śląskie; uzupełnienie formy urbanistycznej rynku o oczekiwania społeczne, które są ważnym aspektem życia miasta. Miasto musi również zadbać o miejsca, gdzie staną różnego rodzaju obiekty usługowe i określić zasady ich kształtowania. To także wymaga negocjacji z biurem projektowym, które zostanie wyłonione z przetargu ograniczonego.

Piotr Uszok podjął decyzję o opublikowaniu ogłoszenia zlecającego prace projektowe – na tej podstawie zgłaszą się biura projektowe, miasto zaś wybierze 5 najlepszych ofert. Do końca tego roku wybrane zostanie biuro z najlepszą ofertą, a projektowanie będzie podzielone na etapy – pierwszy etap to skupienie się na południowej części obszaru rondo – rynek. Będzie on realizowany do połowy przyszłego roku – zapowiedział prezydent Katowic. Poinformował też, że GPP spółka z o.o. z Krakowa przekazała na rzecz miasta Katowice majątkowe prawa autorskie i wydała zezwolenie na rozporządzanie i korzystanie z opracowania, będącego przeróbką ich pracy konkursowej. Pozwala to kontynuować dalsze prace opierając się na ich koncepcji. Piotr Uszok zaznaczył jednocześnie, że w związku z przebudową rynku nakłada się wiele inwestycji, przez co trudno określić przybliżony termin ukończenia prac. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama