Nowy numer 37/2021 Archiwum

Pielgrzymi już w Rybniku

Pierwsze zorganizowane grupy Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej wkroczyły już do Rybnika. Pielgrzymi szli przez cały dzień we wtorek 31 lipca. Rano w środę 1 sierpnia ruszą wraz z rybniczanami na Jasną Górę.

O godzinie 16. do centrum Rybnika weszli pielgrzymi z Suszca. Było ich około 20. Wkraczali do miasta ze śpiewem, przy dźwiękach gitary i z uśmiechem, choć mają za sobą prawie osiem godzin marszu. - Będzie nas więcej, bo na dzisiaj jeszcze nie wszyscy dostali urlopy! - wołali wesoło do dziennikarza Gościa Katowickiego, forsując kolejne okrągłe skrzyżowania w mieście rond. Pątnicy z Suszca w tym roku dołączają do Pielgrzymki Rybnickiej - czyli do Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej - po raz pierwszy. O poranku 1 sierpnia wejdą w skład III Grupy Rybnickiej.

Także we wtorek 31 lipca do Rybnika wymaszerowały grupy pielgrzymów z Jastrzębia i z Pszowa. Wszystkie te "strużki" pielgrzymów docierające do Rybnika na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem 67. Pielgrzymki Rybnickiej, wyruszą dalej już wspólnie o poranku w środę 1 sierpnia. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 8. w bazylice św. Antoniego  w Rybniku. Zapisy będą trwać do chwili wymarszu. Po drodze Pielgrzymkę wzmocnią dodatkowo grupy z Łazisk Średnich, Gierałtowic i Stanowic. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą w sobotę około godziny 15.

Pielgrzymi już w Rybniku   Hasłem 67. Pielgrzymki Rybnickiej (a zarazem Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej) jest „Kościół naszym domem”. W czasach, gdy mieszkańcy sąsiednich krajów masowo odchodzą od Chrystusa, i gdy to samo w Polsce od 20 lat przepowiadają „wiodące” media, w naszej archidiecezji znajduje się 4 tysiące pielgrzymów, którzy przez swój marsz, żarliwą modlitwę, wyrzeczenie i szczery śmiech składają świadectwo osobistej wierności Jezusowi. - Na mnie ogromne wrażenie robi zawsze nocne czuwanie na Jasnej Górze z soboty na niedzielę. Przed północą w sposób niezwykle dynamiczny prowadzi to czuwanie młodzież – mówi ks. Marek Bernacki. - Wtedy trzęsą się mury Jasnej Góry, jest głośno i radośnie. Widząc ten entuzjazm chrześcijaństwa u pielgrzymów, zwłaszcza u młodzieży, ja też głębiej wchodzę w tajemnicę wiary. Pielgrzymka do Matki Bożej pozwala mi bardziej pozytywnie spojrzeć na moje życie, na pracę, na moje kapłaństwo. Na wszystko - dodaje.

Od 1946 roku, kiedy Pielgrzymka Rybnicka wyruszyła po raz pierwszy, zgromadziła ciekawe statystyki. Najwytrwalszym pielgrzymem okazał się Józef Kula, rocznik 1931, z Rudziczki pod Suszcem. Szedł w Pielgrzymce Rybnickiej aż 44 razy. Najliczniejszą rodziną, która jak dotąd brała udział w Pielgrzymce, są państwo Murasowie z Żor (6 osób).

Ks. Marek Bernacki o 67. Pielgrzymce Rybnickiej ASI

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama