Nowy numer 33/2018 Archiwum

Koniec czerwonych diabłów

Diabeł na koszulce, diabeł na opakowaniu. Pomysł niewinny czy demonicznie pokrętny i niebezpieczny?

Z diabłem staram się nie mieć nic do czynienia. Powtarzane codziennie w modlitwie „ale nas zbaw ode złego” w zupełności by mi wystarczyło. Nie znaczy to jednak, że chciałbym kwestionować jego istnienie. Wręcz przeciwnie. Przeczuwam, jak wielki to przeciwnik (człowieka, Panu Bogu nic nie jest w stanie zrobić) i jak podstępnie potrafi działać. Dlatego z niepokojem patrzę zarówno na niezdrowe zainteresowanie, jakim sprawy demoniczne nieraz się darzy, jak i lekceważenie problemu przez traktowanie go w kategoriach nieszkodliwej zabawy.

W Tychach mała afera z diabłem w tle. Uwzględniając głosy mieszkańców sponsor miejscowego GKS- u postanowił usunąć głowę diabła z logo zespołu.  I bardzo dobrze. Niestety, znaleźli się i tacy, którym ta decyzja się nie podoba. Między innymi dziennikarzowi katowickiej Gazety Wyborczej. Wyśmiewając pomysł argumentuje, że mądrzy teologowie cały czas apelują, by nie zapominać o istnieniu diabła, bo wmówienie człowiekowi że go nie ma jest jego największym sukcesem. Przypomina też, że diabeł często przecież występował na kościelnych malowidłach, więc w przedstawianiu go nie może być niczego złego. Przyznaję, jest to jakiś argument. Tyle że argument bardzo pokrętny.

Czym innym jest przypominanie o istnieniu diabła i przedstawianie jego destrukcyjnej roli na malowidłach, a czym innym robienie z niego swojego „patrona”. Wiem, że ten niechrześcijański zwyczaj jest obecny w naszej kulturze. Pojawia się zarówno w symbolice niektórych drużyn sportowych jak i całkiem poważnych firm.  Nie znaczy to jednak, że chrześcijanie powinni to bezmyślnie akceptować, a nawet naśladować. Diabeł jest przeciwnikiem człowieka i tak powinien być traktowany.

Jeśli pan Witold Gałązka z katowickiej Gazety Wyborczej nie widzi różnicy między traktowaniem diabła jak groźnego przeciwnika a niewinnej maskotki, to niech uprzytomni sobie, na czym polega różnica między pokazywaniem faszystowskich symboli w książkach pokazujących zbrodnie tego systemu, a odwoływaniem się do tej symboliki w dzisiejszych politycznych programach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • joleczka
  28.07.2012 16:41
  Diabeł jest, tego nie da się zanegować, ale nie należy go promować.
  doceń 1
 • Bronak Kamarołski
  29.07.2012 01:56
  W pewnej jednostce lotniczej w Polsce, diabeł Boruta jest na logo jednostki... Ciekawe, czy znajduje się tam oficjalnie i co na to żołnierze tam pracujący? Piszę o tym, bo widziałem tę plakietkę na własne oczy.
 • Maluczki
  30.07.2012 11:30
  Gazeta Wyborcza i propagowanie wizerunku diabła, to się zgadza!
  doceń 0
 • Amos
  30.07.2012 12:24
  Jak byłem mały, to zaczytywałem się w książkach, których bohaterka przyjaźniła się z diabłem Rokitą. Ale na satanistę nie wyrosłem. Jestem wierzącym człowiekiem i od złych mocy trzymam się z daleka. Czasem przeceniamy siłę popkulturowych obrazów.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama