Nowy numer 42/2021 Archiwum

W środę Pielgrzymka Archidiecezji

Około 4 tys. pielgrzymów ruszy w środę 1 sierpnia z Rybnika na Jasną Górę.

Ich pielgrzymka zacznie się Mszą św. o godzinie 8.00 w bazylice św. Antoniego. Zapisy będą trwać aż do chwili wymarszu. Po czterech dniach, w sobotę około godziny 15., pielgrzymi dotrą pod mury Jasnej Góry.

Hasłem 67. Pielgrzymki Rybnickiej (a zarazem Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej) jest „Kościół naszym domem”. W czasach, gdy sąsiednie kraje odchodzi od Chrystusa, i gdy to samo w Polsce od 20 lat przepowiadają „wiodące” media, w naszej archidiecezji znajduje się 4 tysiące pielgrzymów, którzy przez swój marsz, żarliwą modlitwę, wyrzeczenie i szczery śmiech składają świadectwo osobistej wierności Jezusowi. - Na mnie ogromne wrażenie robi zawsze nocne czuwanie na Jasnej Górze z soboty na niedzielę. Przed północą w sposób niezwykle dynamiczny W środę Pielgrzymka Archidiecezji   prowadzi to czuwanie młodzież – mówi ks. Marek Bernacki. - Wtedy trzęsą się mury Jasnej Góry, jest głośno i radośnie. Widząc ten entuzjazm chrześcijaństwa u pielgrzymów, zwłaszcza u młodzieży, ja też głębiej wchodzę w tajemnicę wiary. Pielgrzymka do Matki Bożej pozwala mi bardziej pozytywnie spojrzeć na moje życie, na pracę, na moje kapłaństwo. Na wszystko - dodaje.

Od 1946 roku, kiedy Pielgrzymka Rybnicka wyruszyła po raz pierwszy, zgromadziła ciekawe statystyki. Najwytrwalszym pielgrzymem okazał się Józef Kula, rocznik 1931, z Rudziczki pod Suszcem. Szedł w Pielgrzymce Rybnickiej aż 44 razy. Najliczniejszą rodziną, która jak dotąd brała udział w Pielgrzymce, są państwo Murasowie z Żor (6 osób).

W tym roku po raz pierwszy do Pielgrzymki Rybnickiej dołączą pątnicy z Suszca. Wyruszą już dzień wcześniej, we wtorek 31 lipca, podobnie jak grupy z Jastrzębia i Pszowa. Po drodze Pielgrzymkę Rybnicką wzmocnią jeszcze pątnicy z Gierałtowic i Łazisk Średnich.

 

Ks. Marek Bernacki o 67. Pielgrzymce Rybnickiej ASI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama