Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Dominikanie wchodzą do Katowic

Do tej pory z naszą archidiecezją łączył ich św. Jacek. Teraz wielkomiejscy misjonarze - ojcowie dominikanie - obejmują katowicką parafię Przemienienia Pańskiego

– Jestem przekonany, że przybycie ojców dominikanów do parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach będzie okazją do kontynuacji podjętych dzieł oraz jeszcze bardziej ubogaci środowisko Katowic i otworzy nowe możliwości głoszenia Ewangelii – napisał abp Wiktor Skworc w liście skierowanym do parafian. Metropolita katowicki podkreślił, że parafia, którą obejmie zgromadzenie w pełni odpowiada jego charyzmatowi. 

Dominikanie są zakonem kaznodziejskim, założonym w XIII w. w południowej Francji. Od początku siedziby ich zgromadzeń były tworzone w centrach wielkich miast. Dominikaninem był m.in. św. Jacek Odrowąż, patron naszej archidiecezji. Obecnie zakonnicy znani są jak animatorzy prężnych grup Duszpasterstwa Akademickiego.

Więcej w kolejnym numerze katowickiego dodatku "Gościa Niedzielnego".

Dominikanie - Cichosza (cover)
Tak dominikanie świętowali 60-lecie powstania parafii w Warszawie-Służewiu (20 maja 2012)
pitosz1975

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Kaspi
  14.07.2012 10:02
  A do mojej parafii mogliby przyjść oo. Paulini. W końcu - niestety - nie ma ich na Górnym Śląsku. :)
  doceń 0
 • Bulba
  16.07.2012 14:03
  Dominiaknie to zakon, a nie zgromadzenie!
 • AJ, Katowice
  24.07.2012 13:54
  Mój proboszcz, nie powiem kto, z wielkim przerażeniem powiedział: niestety, Rada Kapłańska zgodziła się na oddanie dwóch parafii, jednej dominikanom, drugiej pallotynom. I te nowinki dominikańskie będą przenosić do naszej archidiecezji. Był autentycznie zdegustowany.
 • Leo
  01.09.2012 14:12
  Chciałbym wiedziec czy parafia przemienienia jest własnoscia biskupa Skworca,bo mnie sie wydaje ze parafia nalezy do parafian, to oni budowali ten kościół z swych srodków, dlaczego to biskup nie zapytał parafian,rzadzi jak swoim folwarkiem , dominikanie niech sobie wybuduja kosciół za swoje albo kurii pieniadze,dlaczego
  ci którzy powinni byc sprawiedliwi nie pytaja nikogo o zdanie ,dlaczego po dyktatorsku rzadza nie swoim majatkiem. Człowiek traci za ułanie do ludzi takiego pokroju.
  Leonard B
  Parafianin Przemienienia
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama