Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Nominacje w Kurii

Jaka zawsze przed wakacjami księża odbierają dekrety od biskupa z przydziałem nowych obowiązków. Tym razem zmiany zaszły także wśród pracujących w Kurii Metropolitalnej.

Arcybiskup Wiktor Skworc wręczył dziś przed południem dekrety z nominacjami. Dotychczasowy kanclerz, ks dr Grzegorz Olszowski, został mianowany wikariuszem generalnym. Nowym kanclerzem Kurii został ks. dr Adam Pawlaszczyk, który dotąd pracował w Sądzie Metropolitalnym jako pomocniczy wikariusz sądowy. Obaj księża nowe obowiązki rozpoczną spełniać po wakacjach.

Wikariusz generalny to kapłan lub  biskup pomocniczy wyznaczony przez biskupa diecezjalnego. Jego zadaniem jest pomoc w duszpasterzowaniu i zarządzaniu diecezją zgodnie z zakresem obowiązków przydzielonych mu przez biskupa. Wikariusz generalny jest pełnomocnikiem biskupa diecezjalnego. Kanclerz natomiast to kierownik kurialnej kancelarii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • tixx
  22.06.2012 12:44
  A czy można podać info w jakich parafiach i jakie zmiany proboszczów/wikarych?? Chyba to nie jest zabronione.
  doceń 8
 • Łukasz
  22.06.2012 23:33
  W ubiegłym roku były już podane na stronie archidiecezji informacje o nominacjach na nowych proboszczów i ewentualnych zmianach.W tym roku jak narazie wielka cisza....
  doceń 6
 • oburzona
  23.06.2012 20:17
  Dlaczego zabrano nam z Ornontowic księdza Krzysztofa Szweda, wspaniałego kapłana i dobrego człowieka. Miał wyjątkowy kontakt z dziećmi i młodzieżą. Najmłodsi Go uwielbiają. Obawiam się, że teraz już dzieci i młodzież tak ochoczo nie będą uczęszczały do kościoła, niestety.
  doceń 0
 • Beata
  10.08.2012 16:35
  Do Oburzonej: to normalne że księża (najczęściej co 3 lata) zmieniają parafię, to jest wpisane w ich misję, by służyć ciągle nowym ludziom, by iść tam gdzie Bóg ich posyłał. I też po to by ludzie uczyli się chodzić do Kościoła dla Boga a nie dla księdza. Jeśli dzieci i młodzież w Waszej parafii przestaną chętnie chodzić do Kościoła bo nie ma fajnego księdza to jest to wina rodziców, a nie biskupa. Bo to rodzice powinni nauczyć swoje dzieci, że do Kościoła chodzi się by spotkać z Bogiem, a nie dlatego, że jest fajny ksiądz.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama