Nowy numer 28/2018 Archiwum

Matka Piekarska w Łagiewnikach

Kaplica Matki Bożej Piekarskiej powstanie w Centrum Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach.

Na powstanie tej kaplicy zgodził się 15 czerwca kardynał Stanisław Dziwisz, a poinformował o tym następnego dnia w Katowicach arcybiskup Wiktor Skworc. Kaplica z wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej znajdzie swoje miejsce w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, obok kaplic poświęconym innym maryjnym sanktuariom z całego świata, z którymi związany był Papież. Budowę "piekarskiej" kaplicy sfinansuje archidiecezja katowicka.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, obok którego powstaje Centrum Jana Pawła II, jest znane na całym świecie. Pomysł, by umieścić w Centrum wizerunek Piekarskiej Madonny, wziął się z wielkiego przywiązania Jana Pawła II do sanktuarium w Piekarach. Przez cały jego pontyfikat w czasie męskich pielgrzymek na piekarskim wzgórzu było obecne jego słowo. Kilkuzdaniowy telegram Papież wysłał do Piekar ze szpitala nawet tuż po zamachu. Kardynał Dziwisz wspominał to wyjątkowe związanie Jana Pawła II z najważniejszym dla Górnoślązaków sanktuarium w czasie ostatniej męskiej pielgrzymki do Piekar: "On od 1965 do 1978 roku pielgrzymki piekarskiej nie opuścił nigdy. Chciał tu przyjechać też jako Papież, niestety mógł pobłogosławić to miejsce tylko z helikoptera. Mówił, że się z tego wzgórza łatwo nie wyprowadzi. (...) Nie lękajcie się! Strzeżcie tożsamości Śląska, aby ten Śląsk pozostał wierny Bogu i Matce Najświętszej, jak to jest do dzisiaj od wieków" – mówił Ślązakom kardynał 28 maja 2012 roku.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama