Nowy numer 39/2023 Archiwum

Obchodził 105. urodziny

Najstarszy profesor w Polsce obchodził 10 czerwca 105 urodziny. To prof. dr inż. Antoni Rosikoń z Mysłowic - Kosztów.

Mimo tak zaawansowanego wieku Solenizant czuje się znakomicie, pracuje nadal naukowo otoczony życzliwością i kochającą rodziną.

Kocha pracę, jest aktywny, cieszy się synami, wnukami i prawnukami.

Antoni Rosikoń jest emerytowanym profesorem Politechniki Śląskiej, w której w 1967 roku utworzył katedrę Budowy Kolei. Urodził się 10 czerwca w 1907 roku w Grodkowie Siewierskim. Ukończył ośmioklasowe Gimnazjum Państwowe i Liceum w Częstochowie. Studia ukończył na Politechnice Warszawskiej w 1932 roku. Od tego też roku był etatowym pracownikiem PKP, gospodarzem odcinka kolei od Tarnowskich Gór do Chorzowa Batorego.

W 1976 roku profesor został Dyrektorem Instytutu Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej ze stopniem profesora kontraktowego. Zwieńczeniem ogromnego dorobku pracy zawodowej, zwłaszcza naukowego i dydaktycznego, było nadanie mu przez Prezydenta RP w 2001 roku tytułu naukowego profesora nauk technicznych. Jest obecnie najstarszym nominowanym, emerytowanym profesorem w kraju.

Na swoje setne urodziny wydał książkę „o obrotach podpór i przęseł mostu”. Obecnie jest na etapie opracowywania aneksu do swojej książki. Książka ta, wraz z aneksem, będzie podstawą do aktualizacji wytycznych projektowania obiektów inżynierskich na terenach objętych szkodami górniczymi.

Z okazji 105. urodzin dla Jubilata została odprawiona Msza w Katowicach, a życzenia przekazał profesorowi również abp Wiktor Skworc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast