Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nikt nie jest Munhausenem

Jesteśmy społeczeństwem w kryzysie. Nie uda nam się go pokonać bez Boga, to tak, jakby wyjść w Alpy bez zabezpieczenia.

Prof. Krzysztof Wielecki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego w swoim wykładzie zastanawiał się, czy możliwe jest budowanie więził społecznych bez wiary w Boga oraz traktowanie sfery transcendencji i sacrum jako "umowy społecznej". – Historia zna tylko jeden przypadek podniesienia samego siebie bez punktu oparcia – barona Munchausena, który siebie i konia wyciągnął z bagna ciągnąc się za swój płaszcz. Nikt tego nie powtórzył. Natomiast współczesny człowiek wierzy, że punkt oparcia może znaleźć sam w sobie – przekonywał. Tymczasem jedynie Bóg może dać nam oparcie, a wiara w Niego nadaje ostateczny sens wszystkim działaniom człowieka.

Drugi dzień XXI Piekarskiego Sympozjum Naukowego odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Spotkanie rozpoczął koncert chóru Halka, który przypomniał tradycyjne śląskie pieśni. Zebranych powitał prezydent miasta Stanisław Korfanty oraz abp Wiktor Skworc. Głos zabrał także abp senior Damian Zimoń, który zachęcił organizatorów i prelegentów, by myśląc o przyszłorocznej edycji zwrócili uwagę na książkę "Wolny człowiek – wolny naród". Jest ona poświęcona ks. Franciszkowi Blachnickiemu i utworzonej przez niego Niezależnej Chrześcijańskiej Służbie Społecznej.

Pierwsza sesja Sympozjum odnosiła się do rodziny żyjącej w kontekście społecznym. Prof. Wiesław Gumuła, wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, swoją prelekcję poświęcił problematyce kryzysu gospodarczego. Skutki jego oddziaływania analizował z perspektywy rodziny czy miasta.

Wyzwania stojące przed Kościołem, wymuszone przez procesy zmiany tradycyjnego modelu rodziny we współczesnym świecie były tematem wykładu ks. dr hab. Antoniego Bartoszka. Rozpoczął on drugą sesję poświęconą rodzinie i wspólnocie w ujęciu teologicznym.  Natomiast przedstawiciele: Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przedstawili spojrzenie na rodzinę z perspektywy własnego wyznania. Na zakończenie podsumowania całego Piekarskiego Sympozjum Naukowego dokonał ks. prof. Andrzej Żądło.

Koncert Chóru Halka rozpoczął drugi dzień Piekarskiego Sympozjum Naukowego.   Koncert Chóru Halka rozpoczął drugi dzień Piekarskiego Sympozjum Naukowego. Marta Sudnik-Paluch/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama