Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Czy ją kochasz?

Kocham szczerze! A w co wierzysz? W Polskę wierzę!

Banalny wiersz, który niebawem zostanie zapomniany?Jak na siłę uczuć patriotycznych wpływa zasadnicza służba wojskowa i co ma wspólnego religia z tworzeniem państwowości – o tych zagadnieniach opowiadał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego Dariusz Gawin.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w swoim wykładzie próbował odpowiedzieć na pytanie, dokąd zmierza patriotyzm i czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na takie pojęcia. Dzielił się także obserwacjami na temat reakcji obcokrajowców, którzy odwiedzają Muzeum. Uczucia patriotyczne nierozerwalnie łączą się z wiarą, że są wartości ważniejsze niż własne życie. We współczesnym świecie to przekonanie często zastępowane jest przez zimną kalkulację.

Dariusz Gawin wystąpił w Katowicach na zaproszenie organizatorów cyklu „Śląski Areopag”. Było to ostatnie spotkanie w tym roku akademickim. Cykl będzie kontynuowany w październiku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama