Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Relikwie do Piekar

Relikwie bł. Jana Pawła II przywiezie na pielgrzymkę mężczyzn do Piekar kardynał Stanisław Dziwisz. To kropla krwi Papieża na kawałku materiału. Trafi na stałe do bocznego ołtarza w bazylice piekarskiej.

Piekarski proboszcz, ks. Władysław Nieszporek przypomina, że Jan Paweł II miał do piekarskiego sanktuarium szczególny sentyment. – Przez cały jego pontyfikat na piekarskim wzgórzu było obecne jego słowo. Kilkuzdaniowy telegram wysłał ze szpitala nawet tuż po zamachu! – mówi ks. Nieszporek. – Poza tym, on bardzo lubił Ślązaków. Nie tylko dlatego, że jego rodzina mieszkała w Rybniku. Odczuwaliśmy to, kiedy odwiedzał nas, śląskich kleryków, w seminarium duchownym w Krakowie. Lubił słuchać, jak śpiewamy. Nawet kiedyś powiedział z uśmiechem, że takiego śpiewu to będzie dopiero słuchał w niebie – wspomina.

Piekarskie sanktuarium nie miało dotąd relikwii Papieża. Ma jednak kilka cennych pamiątek z nim związanych, m.in. słynną stułę, którą podarował Maryi Piekarskiej w czasie pierwszego spotkania ze Ślązakami na Jasnej Górze. Papież założył ją także w czasie spotkania na Muchowcu w Katowicach (później była użyta tylko raz: na 25-lecie papieskiego pontyfikatu Mszę św. odprawił w niej arcybiskup Damian Zimoń). Jest też ornat, w którym Karol Wojtyła odprawiał Msze św. na męskich pielgrzymkach w Piekarach (jest to potwierdzone na starych zdjęciach), oraz złoty różaniec i świeca wotywna, które Papież ofiarował Maryi.

Zobacz też: Plan męskiej pielgrzymki - Piekary 27 maja

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama