Nowy numer 25/2018 Archiwum

Relikwie do Piekar

Relikwie bł. Jana Pawła II przywiezie na pielgrzymkę mężczyzn do Piekar kardynał Stanisław Dziwisz. To kropla krwi Papieża na kawałku materiału. Trafi na stałe do bocznego ołtarza w bazylice piekarskiej.

Piekarski proboszcz, ks. Władysław Nieszporek przypomina, że Jan Paweł II miał do piekarskiego sanktuarium szczególny sentyment. – Przez cały jego pontyfikat na piekarskim wzgórzu było obecne jego słowo. Kilkuzdaniowy telegram wysłał ze szpitala nawet tuż po zamachu! – mówi ks. Nieszporek. – Poza tym, on bardzo lubił Ślązaków. Nie tylko dlatego, że jego rodzina mieszkała w Rybniku. Odczuwaliśmy to, kiedy odwiedzał nas, śląskich kleryków, w seminarium duchownym w Krakowie. Lubił słuchać, jak śpiewamy. Nawet kiedyś powiedział z uśmiechem, że takiego śpiewu to będzie dopiero słuchał w niebie – wspomina.

Piekarskie sanktuarium nie miało dotąd relikwii Papieża. Ma jednak kilka cennych pamiątek z nim związanych, m.in. słynną stułę, którą podarował Maryi Piekarskiej w czasie pierwszego spotkania ze Ślązakami na Jasnej Górze. Papież założył ją także w czasie spotkania na Muchowcu w Katowicach (później była użyta tylko raz: na 25-lecie papieskiego pontyfikatu Mszę św. odprawił w niej arcybiskup Damian Zimoń). Jest też ornat, w którym Karol Wojtyła odprawiał Msze św. na męskich pielgrzymkach w Piekarach (jest to potwierdzone na starych zdjęciach), oraz złoty różaniec i świeca wotywna, które Papież ofiarował Maryi.

Zobacz też: Plan męskiej pielgrzymki - Piekary 27 maja

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama