Nowy numer 33/2018 Archiwum

Śląski Kanon w „Fabryce Silesia”

Do kiosków trafił pierwszy numer nowego śląskiego kwartalnika „Fabryka Silesia”. Redakcja przedstawiła w nim m.in. Kanon Literatury Górnego Śląska wytypowany przez 40 „specjalistów i znaczące osobistości”.

- Było dla mnie rzeczą niepojętą, dlaczego na rozległym i licznym Górnym Śląsku mamy tak mało czasopism opinii…Jednak co istotniejsze, na Górnym Śląsku dokonują się procesy kulturowej i tożsamościowej zmiany, które niewątpliwie skłaniają do zastanowienia. Zdawało mi się, że pismo towarzyszące jest nie tylko potrzebne, lecz nawet niezbędne – mówi Jan Lewandowski, redaktor naczelny nowego kwartalnika.

Redakcja zapowiada, że  kwartalnik poświęcony będzie zagadnieniom szeroko pojmowanej kultury i humanistyki na Górnym Śląsku, a szczególnie refleksji nad jej stanem, tożsamością i dokonującymi się zmianami.  Ma to być czasopismo przełamujące myślenie o kulturze w kategoriach branżowych łączące formy analityczne z eseistyką i publicystyką. Każdy numer będzie miał  charakter monograficzny. Drugi numer  pod hasłem „Wspomnienie międzywojnia” związany będzie z ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Konstantego Wolnego oraz 90. rocznicą przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Ukaże się we wrześniu 2012 roku.

Pismo wydaje Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Radę Redakcyjną tworzą Zbigniew Kadłubek, Krzysztof Karwat, Szczepan Twardoch.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama