W nocy z 11 na 12 maja w kilku kościołach miasta bardzo długo świeciły się światła. Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców zorganizowało pierwszą Chorzowską Noc Kościołów.
Punktualnie o godz. 20. uczestnicy spotkania zebrali się przy ulicy Powstańców Śląskich, aby wyruszyć w drogę szlakiem chorzowskich świątyń. Celem było poznanie tajemnic kościołów: św. Floriana, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Jadwigi, św. Wawrzyńca i św. Marii Magdaleny. Oprowadzaniem zajmowali się przede wszystkim księża proboszczowie.
W trakcie tej wyjątkowej podróży po mieście można było zdobyć ciekawe informacje o życiu i historii parafii oraz poznać niedostępne na co dzień miejsca znajdujące się na terenie kościołów. W kościele św. Floriana chętni ucałowali relikwie patrona parafii i całego Chorzowa. Natomiast w kościele pw. NSPJ w Chorzowie Batorym największe zaciekawienie budziła nowa chrzcielnica i kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu z wyjątkową, zamontowaną na stałe monstrancją. Najbardziej odważni mogli nie tylko zająć miejsce dla organisty, ale nawet osobiście spróbować jak się gra na organach.
Pierwsze tego typu spotkanie w mieście cieszyło się bardzo wielkim zainteresowaniem mieszkańców. Do zwiedzanych kościołów można było dojechać za darmo trzema podstawionymi autokarami. Jak podkreśla dr Adam Lisek, główny organizator akcji, nie byłoby to możliwe bez życzliwej pomocy Urzędu Miasta.
Pomysł zorganizowania Chorzowskiej Nocy Kościołów powstał podczas wigilijnego spotkania działającego od 5 lat Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców. Prawda, Bóg, Honor, Ojczyzna to wartości będące fundamentem Bractwa. - Krzyż nosimy jako symbol wiary - podkreśla pan Adam. Bractwo podporządkowane jest Polskiemu Towarzystwu Historycznemu, którego oddział działa przy Uniwersytecie Śląskim. Członkowie Bractwa przed treningiem modlą się słowami modlitwy Rycerzy Grobu Bożego znalezionej w księgach z dawnych wieków. - Tym różnimy się od innych bractw rycerskich działających w Polsce - zaznacza pan Lisek.
Chorzowską Noc Kościołów zakończył koncert żeńskiej scholi Nativitatis, który odbył się w ostatnim na trasie zwiedzania kościele pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.