Nowy numer 20/2022 Archiwum

Życie z kropli

Akcja Księgarni św. Jacka podczas VII Kiermaszu Wydawców Katolickich

 

Skrada się cicho, niepostrzeżenie, atakuje znienacka. Walka z nią jest trudna, a jej stawką jest życie. Zwykle nie dopuszczamy do siebie tej myśli, ale może przytrafić się każdemu. Mowa o białaczce. Pomóc może jedynie przeszczep szpiku kostnego.

Oddanie cząstki siebie obcemu człowiekowi, a tym samym danie mu szansy na nowe życie to największy dar. Co ważne, w tym przypadku, dzieje się to bez uszczerbku na własnym zdrowiu i życiu. Tych, którzy są gotowi oddać cząstkę siebie niestety w Polsce jest wciąż zbyt mało. Co godzinę ktoś nowy dowiaduje się, że ma białaczkę, a co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje.

Wydawcy katoliccy oraz organizatorzy Kiermaszu Wydawców Katolickich pragną zaangażować się w tę ważną sprawę, dlatego podczas trwania Kiermaszu wraz z Fundacją „Kropla życia” im. Agaty Mróz-Olszewskiej i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach będziemy promować ideę dawstwa szpiku kostnego. W tych dniach mieszkańcy Katowic i okolic będą mieli możliwość: wykonania bezpłatnej morfologii krwi, zostać honorowym dawcą krwi oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Mamy nadzieję, że w akcję zaangażują się władze naszego miasta i regionu oraz liczne media. Na Wydziale Teologicznym odbędą się spotkania informacyjne dla osób, które chcą pomóc innym rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku. Na spotkania pragniemy zaprosić prof. dr hab. n. med. Sławomirę Kyrcz Krzemień - kierownika Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hematologii; dr n. med. Stanisława Dyląga - Dyrektora Naczelnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach; Mieczysława Barańskiego - Prezesa Fundacji „Kropla życia” im. Agaty Mróz-Olszewskiej, Konsula Honorowego Republiki Słowenii oraz rodziców Pauliny Jop z Dąbrowy Górniczej. Paulina zachorowała na białaczkę w zeszłym roku na krótko przed planowanym ślubem a rodzice wspierają ją na każdym kroku w walce o życie, zdrowie i szczęście. Poprosiliśmy ich aby opowiedzieli o trudnej walce z chorobą i jak ważna jest pomoc każdego z nas.

Bezcenne jest zaangażowanie osób znanych i lubianych w walkę z białaczką i ideę dawstwa szpiku. Nasze zaproszenie na akcję promującą dawstwo szpiku podczas Kiermaszu Wydawców Katolickich skierowaliśmy więc do artystów pochodzących z naszego regionu: Anny Świątczak, Artura Rojka i Piotra Kupichy, którzy dobrowolnie zarejestrowali się w bazie dawców szpiku kostnego a swoją postawą promują tę ideę. Wierzymy, że dzięki tym popularnym i lubianym osobom mieszkańcy naszego regionu zwrócą uwagę na problem, jakim jest białaczka, a wiele osób dowie się, że dokonując rejestracji na dawcę szpiku mogą uratować komuś życie.

Rejestracji jako potencjalny dawca szpiku można będzie dokonać podczas trwania Kiermaszu Wydawców Katolickich. Dokumenty rejestracyjne można będzie wypełnić wcześniej pobierając je ze strony internetowej Księgarni św. Jacka (www.ksj.pl) bądź ze strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (www.rckik-katowice.pl). Dokonując rejestracji dajemy komuś szansę na życie!

Akcja „Podaruj innym cząsteczkę siebie” została zaplanowana na 1 czerwca. Happening zapraszający do rejestracji swoich danych w banku dawców szpiku odbędzie się na deptaku przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie informacyjne z zaproszonymi gośćmi rozpocznie się o godz. 14 w Auli Wydziału Teologicznego UŚ. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama