Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Męczennicy spośród nas

Katowice. „Podczas okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, blisko trzy tysiące duchownych oddało swe życie za przywiązanie do wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Wśród nich było ponad 50 duchownych z Diecezji Katowickiej” – pisze do diecezjan abp Wiktor Skworc. I zaprasza na nabożeństwo do katedry.

Okazją jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, który przypada 29 kwietnia. Specjalne nabożeństwo w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbędzie się dzień później, w poniedziałek 30 kwietnia. Tego dnia klerycy śląskiego seminarium będą też w katedrze przez kilka godzin uroczyście odczytywać nazwiska zabitych księży.

Wśród zamordowanych śląskich księży są błogosławieni Emil Szramek i Józef Czempiel, a procesy beatyfikacyjne kolejnych kilkunastu są w toku. Ci śląscy kapłani, którzy są w drodze na ołtarze, zginęli z rąk Niemców - za wyjątkiem o. Ludwika Wrodarczyka, oblata rodem z Radzionkowa, którego w straszny sposób zamordowali Ukraińcy na Wołyniu.

Plan nabożeństwa z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – katowicka katedra Chrystusa Króla 30 kwietnia 2012 r.:

15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej rozpoczęcie odczytywania nazwisk.

18.00 - Msza Święta z udziałem duchowieństwa i diecezjan. Po Eucharystii ciąg dalszy odczytywania nazwisk.

21.00 - Apel Jasnogórski. Po nim kontynuacja odczytywania nazwisk, aż do wyczerpania spisu.

Arcybiskup Wiktor Skworc zaprasza diecezjan do katedry

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy