Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zamykają szpital

Do 19 maja w ramach wygaszania działalności pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach będą wypisywani lub przenoszeni do innych placówek. Jest to związane z przekształceniem szpitala w nowy podmiot, który wznowi działalność 1 czerwca.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, zgodnie z uchwałą sejmiku województwa 19 maja jest ostatnim dniem działalności oddziałów szpitalnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach w dotychczasowej formule organizacyjno-prawnej.

Placówka ma wznowić działalność jako nowy podmiot 1 czerwca. Leczenie szpitalne przejmie spółka samorządowa Megrez, w której 100 proc. udziałów należeć będzie do województwa śląskiego. Nowa nazwa szpitala będzie brzmiała: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

Do 19 maja w ramach stopniowego wygaszania działalności pacjenci, w zależności od stanu zdrowia, będą wypisywani lub przenoszeni do innych placówek.

Nie będzie działała izba przyjęć. Osoby w stanach zagrożenia zdrowia i życia, które zgłoszą się w celu uzyskania pomocy do przychodni przyszpitalnej, po wstępnym zaopatrzeniu - w zależności od przypadku - będą transportowane do innych placówek w województwie. Natomiast pacjenci, którzy będą samodzielnie szukali pomocy w zakresie chorób wewnętrznych i pediatrii będą mogli zgłaszać się do Szpitala Miejskiego w Tychach.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowało, że "w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom miasta i okolic" w okresie od 19 maja do 1 czerwca "w gotowości będą służby ratownictwa medycznego oraz inne jednostki opieki zdrowotnej".

Decyzję o przejęciu szpitala przez spółkę Megrez radni wojewódzcy podjęli w marcu. Przejęcie miało nastąpić 1 maja, ale - jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego - termin ten zmienił się, ponieważ "NFZ unieważnił postępowania prowadzone w trybie konkursu ofert o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na okres od 10 maja 2012 roku do 31 grudnia 2014 roku".

Poradnie przyszpitalne oraz zakład rehabilitacji będą funkcjonować jako jednostka nadzorowana przez województwo śląskie pod nazwą Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 im. Prof. Józefa Gasińskiego w Tychach.

Biuro marszałka podało, że dyrekcja szpitala przygotowuje harmonogram działania i współpracy z innymi jednostkami i instytucjami w czasie wygaszania działalności.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach od kilku lat boryka się z problemami finansowymi, a od kilku miesięcy jego konto bankowe jest zablokowane przez komorników, m.in. po wystąpieniu części pracowników z roszczeniami o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Jako pierwsze do komornika o egzekucję sądowego nakazu wypłacenia zaległych pensji zwróciły się niektóre pielęgniarki.

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania szpitala wynoszą łącznie ok. 68,4 mln zł, z czego zobowiązania krótkoterminowe przeterminowane ok. 27,3 mln zł. W marcu w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej zmiany nazwy i przekształcenia szpitala napisano, że "dalsze prowadzenie działalności medycznej w formule samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest obciążone zbyt wysokim ryzykiem całkowitej utraty płynności finansowej".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama