Nowy numer 26/2022 Archiwum

200 miejsc w przedszkolach

W związku dużą liczba kandydatów do przedszkoli prezydent Rybnika, Adam Fudali, podjął decyzje o otwarciu dodatkowych ośmiu oddziałów.

200 nowych miejsc zostało wprowadzone do elektronicznego systemu naborowego. Nowe miejsca zostaną utworzone w pomieszczeniach szkół podstawowych. Dostosowanie pomieszczeń szkolnych na potrzeby oddziałów przedszkolnych nastąpi w czasie wakacyji, tak by od 1 września mogły już one normalnie funkcjonować. Pomieszczenia te będą przygotowywane przez dyrektora przedszkola zgodnie z potrzebami dzieci przedszkolnych. Przykładowy koszt wyposażenia sali to ok. 10 tys. zł.

Takie rozwiązanie sprawdziło się już w Rybniku i działa dobrze w kilku szkołach.  Prezydent Rybnika rozważa możliwość otwarcia dodatkowych siedmiu oddziałów popołudniowych dla 175 chętnych dzieci. Otwarcie tych oddziałów może nastąpić w naborze uzupełniającym, czyli od 30 kwietnia.

Przyczyną braku miejsc w przedszkolach jest zmiana decyzji Ministerstwa Edukacji dotycząca dzieci sześcioletnich, które, zgodnie z ustawą, od 1 września 2012 roku miały rozpocząć edukację w klasach pierwszych szkoły podstawowej. W Rybniku kwestia ta dotyczy 1 417 dzieci (z rocznika 2006).

Nadal wszystkie dzieci 6-letnie zobowiązane są do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego (lub podjęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej). Ponadto w przedszkolach muszą znaleźć miejsce również wszystkie dzieci 5 letnie, które zgodnie z ustawą zobowiązane są do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama