Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Życzliwi żyją dłużej

Dobrze zjeść, być dobrym dla innych i mieć życzliwych ludzi wokół siebie – to recepta na długowieczność Salomei Kos.

19 kwietnia br. ta rodowita rudzianka obchodzi 100. rocznicę urodzin. Z tej okazji prezydent miasta Grażyna Dziedzic złożyła jubilatce serdeczne życzenia 200 lat życia oraz uczestniczyła w mszy św. w jej intencji.

Pani Salomea doczekała się 3 dzieci, 5 wnucząt, 7 prawnucząt i dwójki praprawnucząt. W kwietniu zostanie po raz trzeci praprababcią. Rodzina liczy, że dziecko przyjdzie na świat w urodziny babci i odziedziczy jej długowieczność i podejście do życia.

Salomea Kos to pełna optymizmu kobieta. - Nigdy nie powiedziałam nikomu złego słowa – mówi. - Mam dobrych sąsiadów i zgodną rodzinę – dodaje. Pani Salomea zaczyna dzień

od filiżanki kawy. Mieszka sama, gotuje, pierze i nie wyobraża sobie, aby pościel nie była wykrochmalona. Jak w prawdziwym śląskim domu wita gości upieczonym przez siebie kołoczem. W ciągu dnia ma czas na drzemkę i ulubione programy telewizyjne. Interesuje się sportem, lubi oglądać boks (nie przepuści nawet nocnych transmisji walk) oraz skoki narciarskie. Po południu zasiada przed telewizorem z kolejną kawą czekając na swoje seriale i programy rozrywkowe. Jest na bieżąco z codziennymi wydarzeniami, ogląda wszystkie serwisy informacyjne. Bez okularów czyta gazety, zna wszystkie plotki z życia gwiazd.

Pani Salomea urodziła się w kamienicy przy ul. Parkowej w Nowym Bytomiu. Miała siedmioro rodzeństwa. Ojciec pracował w kopalni „Pokój”, mamę wspomina jako mądrą kobietę, działaczkę społeczną. - Bardzo ją szanowaliśmy – mówi. Swój ślub wspomina jako najpiękniejszą chwilę życia. Mąż pracował w kopalni „Bielszowice”, natomiast pani Salomea pracowała 22 lata w szkole w Bielszowicach jako woźna. Z życzliwością wspomina ówczesnych uczniów i nauczycieli. Jej recepta na długowieczność to tłuste jedzenie.

Pani Salomea lubi tradycyjne potrawy: chleb z tustym, śląskie kluski polane gęstym sosem, rolada i modro kapusta. Można powiedzieć, że pani Salomea to „richtig śląsko dziołcha”.

W Rudzie Śląskiej mieszka 401 osób powyżej 90. roku życia. 5 z nich to tegoroczni stulatkowie, a 5 osób ukończyło już 100 lat.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama