Nowy Numer 38/2020 Archiwum

"W Caritas nie ma problemu nadwykonań"

- W Caritas nie ma problemu „nadwykonań”, bo przecież miłości i służby nigdy za wiele, zwłaszcza wobec dostrzeganych potrzeb, związanych z rodziną i młodzieżą – powiedział abp Wiktor Skworc 14 kwietnia w katedrze w Katowicach do uczestników spotkania w przeddzień patronalnego święta Caritas.

Święto Caritas to Niedziela Miłosierdzia Bożego. Katedrę Chrystusa Króla w Katowicach licznie wypełnili członkowie Parafialnych Zespołów Caritas, dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas, pracownicy i podopieczni Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz wolontariusze. Było to pierwsze takie spotkanie w archidiecezji katowickiej.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że wszyscy korzystamy z Bożego Miłosierdzia i wszyscy powinniśmy miłosierdzie świadczyć. Wyraził serdeczną wdzięczność, zarówno pracownikom archidiecezjalnej Caritas, jak i wolontariuszom. „To wy, przez wasze działanie jesteście „twarzą Kościoła”, sprawiacie, że Kościół staje się bardziej domem i to nieraz dosłownie, kiedy wydobywacie braci i siostry z różnych form bezdomności” – powiedział abp Skworc, zaznaczając, że istnieje również bezdomność duchowa.

Abp Skworc wskazał, że w Caritas nie ma problemu „nadwykonań”, z czym ma problem w relacjach z NFZ wiele placówek służby zdrowia, przede wszystkim szpitali. „Pamiętajcie, w Caritas nie ma problemu „nadwykonań”, bo przecież miłości i służby nigdy za wiele, zwłaszcza wobec dostrzeganych potrzeb, zwłaszcza związanych z rodziną i młodzieżą” – stwierdził.

Metropolita katowicki z naciskiem postawił przed archidiecezjalną Caritas obowiązek dalszego rozwijania Parafialnych Zespołów Caritas, zapraszania do współpracy wolontariuszy oraz tworzenia Szkolnych Szkół Caritas, które powinny istnieć we wszystkich szkołach, na każdym poziomie nauczania, od szkół podstawowych poczynając.

W kazaniu podczas Mszy św. dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Krzysztof Bąk, zwracając się do zgromadzonych w katedrze powiedział, że przez pracę w ramach Caritas „malują obraz Miłosierdzia Bożego na twarzach podopiecznych”. Dodał, że choć działalność filantropijna nie jest zarezerwowana tylko dla Kościoła, to jednak wierzący wykonują ją ze względu na Chrystusa. „Zadaniem naszym jest dać chleb, pociechę, pomoc, ale w taki sposób, aby dać im Boga” – powiedział ks. Bąk.

Metropolita katowicki zapowiedział, że spotkania z okazji święta Caritas będą kontynuowane w następnych latach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama