Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zmarł ojciec śląskiej medycyny

Profesora Kornela Gibińskiego - nestora polskiej medycyny - w środę 4 kwietnia pożegnał śląski świat medyczny.

Prof. Gibiński był autorytetem w dziedzinie chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, nazywano go ojcem śląskiej interny.

Urodził się w 1915 r. w Krakowie. Studia medyczne ukończył we wrześniu 1939 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Został za to aresztowany w 1944 r. Trafił do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, gdzie pracował jako lekarz. Przez dziesięciolecia był związany ze Śląską Akademią Medyczną. Jemu zawdzięczmy rozwój na Śląsku takich dziedzin jak gastrologia, nefrologia czy kardiologia. Był też jednym z twórców Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiej Akademii Medycznej (CSK). Napisał pierwszy podręcznik do gastroenterologii klinicznej. Zajmował się też etyką w medycynie. Jego działania docenił abp senior Damian Zimoń – prof. Gibiński został uhonorowany „Lux ex Silesia” w 2000 roku. Od 2006 r. patronował Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu w Katowicach.

We wrześniu skończyłby 97 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL